Streitův obrázek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Streitův obrázek
Křížek Streitova obrázku
Křížek Streitova obrázku
Umístění
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Streitův obrázek je rozcestí turistických tras v Jizerských horách, které je v nadmořské výšce 700 m n. m. umístěné v sedle oddělujícím Smrk na jihovýchodě od Měděnce na severozápadě.[1][2] V jeho blízkosti je na buku umístěn krucifix, který upomíná na pekaře z Nového Města pod Smrkem.[3][4]

Pověst[editovat | editovat zdroj]

V Novém Městě pod Smrkem žil na konci 18. století pekařský mistr Johann Peter-Paul Streit. Jeho protestanští souvěrci sice museli po bitvě na Bílé hoře českou zemi opustit, ale Streitova rodina se obrátila zpět na katolickou víru a mohla tak zůstat v Čechách. V pekařské živnosti se Streitovi dařilo a stal se dokonce představeným cechu. Spolu s dalšími pekaři, členy cechu, navštěvoval vždy třikrát do roka poutě v Hejnicích. Mnichům z Hejnic pokaždé přinesl několik mincí a také ukázku svého pekařského umění. Protože se však při poslední návštěvě opat kláštera na Streita zlobil, že přinesl velkou bankovku a dokonce chtěl ještě něco vrátit nazpět, rozhodl se Streit, že mezi drobnými penězi, které do kláštera nese, nechá i jednu falešnou minci, jež získal na novoměstském jarmarku. Jak si usmyslel, tak také udělal. Před odchodem z Hejnic ještě pořídil u prodavače před kostelem krucifix, aby se u něj mohli členové cechu příště modlit, kdyby náhodou nestihli dojít do Hejnic na další pouť. Kříž pak doma pověsil do rohu místnosti. Když se pak zástupci cechu včetně Streita vraceli z další návštěvy poutě v Hejnicích zpět do Nového Města, odpočinuli si v místě na pomezí SmrkuMěděnce. V tom Streita napadlo, že místo, kde visí kříž posledně zakoupený v Hejnicích, není to pravé a že vhodnější místo pro něj je v místě, kde právě odpočívá. Když se s ostatními pekaři z cechu po příchodu do Nového Města rozloučil, zrealizoval tuto svoji myšlenku, vrátil se s křížem zpět a pověsil ho na strom.[2]

Turistické trasy[editovat | editovat zdroj]

Streitův obrázek je rozcestníkem značených turistických tras:

  • zelená turistická značka vede k rozcestí „U Spálené hospody“
  • modrá turistická značka vede k rozcestí „Odbočka k pramenu Kyselky“
  • červená turistická značka vede k rozcestí „U Červeného buku“
  • modrá turistická značka vede k rozcestí „Smrk
  • zelená turistická značka vede k rozcestí „Smrk
  • červená turistická značka vede k rozcestí „U Purkmistrova mostu“

Přes sedlo také prochází trasa Singltreku pod Smrkem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠTĚPÁNEK, Vít. Singltrek v Jizerkách, nová éra cykloturistiky v Česku. iDNES.cz [online]. 2010-04-21 [cit. 2012-11-21]. Dostupné online. 
  2. a b NÁDENÍK, Karel. Streitův obrázek v proměnách času. Časopis Krkonoše - Jizerské hory [online]. 2008 [cit. 2012-11-21]. Dostupné online. ISSN 1214-9381. 
  3. SIMM, Otokar. Za rozhlednou na horu Smrk [online]. Liberec: Krajský úřad Libereckého kraje, 2011 [cit. 2012-11-21]. Dostupné online. 
  4. STOKLASA, Josef. Streitův obrázek [online]. Liberec: Josef Stoklasa, 2010-08-21 [cit. 2012-11-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]