Storegga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poloha a směr pohybu
Předpokládaná výška tsunami

Storegga (norsky: velká hrana) je označení kontinentálního svahu v Norském moři před norským pobřežím na jižní části Vøring-Plateau. Pod kontinentálním svahem se v průběhu tisíciletí vytvořila gigantická masa štěrku a kamení. Jedná se s délkou 800 km a objemem 5608 km³ o jednu ze světově největších akumulací po sesuvech na kontinentálních svazích.[1]

Sesuvy jsou uváděny do souvislosti s pokročilou destabilizací kontinentálního svahu hydráty plynů, především hydrátem metanu. Velký sesuv na kontinentálním svahu může vést k vlně tsunami v Norském a Severním moři.

Podle výzkumů došlo k masivnímu sesuvu svahu asi před 8175 až 8120 lety, což mělo za následek obří tsunami, která na Shetlandech dosahovala přes 20 m a na pobřeží severní Británie okolo 3–6 m.[2] Jelikož ve stejném období došlo k výraznému úbytku mezolitického obyvatelstva na britských ostrovech, předpokládá se, že to souvisí právě s tsunami ze Storeggy, která měla vliv na zdecimování tamějšího osídlení.[2][3] Tato megatsunami měla pravděpodobně také podíl na zaplavení Doggerlandu, což byla v mezolitu lidmi osídlené krajina rozkládající se mezi Británií a kontinentální Evropou.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Storrega na německé Wikipedii.

  1. M. Latif: Klimawandel und Klimadynamik. Ulmer Verlag, 2009, s. 180 f.
  2. a b SHARROCKS, Patrick D., HILL, Jon. Evaluating the impact of the Storegga tsunami on Mesolithic communities in Northumberland. Journal of Quarternary Science. 2023, s. 1–15. Dostupné online. ISSN 0267-8179. DOI 10.1002/jqs.3586. (anglicky) 
  3. a b Stanislav Mihulka. Paleotsunami Storegga v mezolitu zřejmě zdecimovalo obyvatele Británie. Osel.cz [online]. 2024-01-09 [cit. 2024-01-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]