Přeskočit na obsah

Doggerland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Náčrtek území Doggerlandu během období holocénu

Doggerland byl pás země, který spojoval současné Britské ostrovy s kontinentální Evropou, avšak byl zhruba v období 6500–6200 př. n. l. zaplaven Severním mořem, jehož hladina stoupla, a Britské ostrovy tak vlastně vznikly.[1]

Geologické průzkumy ukazují, že se pevninský most táhl od východního pobřeží Británie k pobřeží dnešního Nizozemska, Německa a poloostrova Jutsko (Dánsko). V mezolitu šlo pravděpodobně o značně osídlenou oblast, ale stoupající hladina moře obyvatelstvo postupně vytlačovala. Podle některých teorií byla oblast zaplavena mohutnou vlnou tsunami způsobenou podmořským sesuvem půdy v souvislosti s geologickým útvarem zvaným Storegga.[2]

Archeology byla oblast poprvé zkoumána na počátku 20. století a zájem se zintenzivnil ve 30. letech, kdy zde rybáři vylovili pozůstatky několika vyhynulých suchozemských tvorů, včetně mamutů, a také některé prehistorické nástroje a zbraně. Pojem Doggerland byl odvozen od názvu Doggerská lavice, což je rozsáhlá písčina v mělké oblasti Severního moře asi 100 km od východního pobřeží Anglie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Doggerland na anglické Wikipedii.

  1. MIHAI, Andrei. Doggerland — the land that connected Europe and the UK 8000 years ago [online]. ZME Science, 2015-02-05 [cit. 2019-12-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. RINCON, Paul. North Sea 'Atlantis' hit by tsunami. www.bbc.com. 2014-05-01. Dostupné online [cit. 2019-12-18]. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]