Střední zdravotnická škola Chomutov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Střední zdravotnická škola, Chomutov, Palackého 3, příspěvková organizace
SZŠ Chomutov.jpg
ZkratkaSZŠ Chomutov
Právní formapříspěvková organizace
ZřizovatelÚstecký kraj
Datum založení1. září 2003
IČO41324641
ŘeditelMgr. Eva Čížková
ZástupceMgr. Vladimíra Šlencová
Mgr. Eva Kosinová
AdresaPalackého 238/3
43001 Chomutov
Zeměpisné souřadnice
Počet žáků300
Oficiální webhttp://www.szscv.cz
Obory vzdělávání
Zdravotnický asistent
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Střední zdravotnická škola Chomutov je střední škola v centru Chomutova. Byla založena roku 1970. Na škole je zatím jeden obor Zdravotnický asistent. Studium je zakončeno státní maturitou. Na škole studuje téměř 300 žáků.

Odborná praxe[editovat | editovat zdroj]

Hlavní předmět, Ošetřovatelství, probíhá v prvním a druhém ročníku v prostorách školy, v odborných učebnách. Žáci se učí správné komunikaci s nemocnými, základní ošetřovatelské úkony i vedení ošetřovatelské dokumentace. Probíhají také mikroexkurze na reálná oddělení chomutovské nemocnice.

Od třetího ročníku probíhá Ošetřovatelství přímo v nemocnici na základních odděleních: interní, chirurgické a dětské. Později také na ortopedii, neurologii, gynekologicko-porodnickém oddělení a i na jednotkách intenzivní péče. V závěru 3. ročníku konají žáci povinnou čtyřtýdenní odbornou praxi v nemocnicích v Chomutově, Kadani nebo v Žatci.

Vyučované předměty[editovat | editovat zdroj]

V prvním ročníku se učí tyto předměty: český jazyk literatura a mluvnice, matematika, dějepis, ošetřovatelství, cizí jazyk, chemie, fyzika, somatologie, latinský jazyk, psychologie, občanská nauka, počítače, tělesná výchova, biologie.

V druhém ročníku přibudou tyto předměty: veřejné zdravotnictví a výchova ke zdraví, tělesná výchova, klinická propedeutika, první pomoc. Ubudou tyto předměty: latinský jazyk

Středoškolská odborná činnost[editovat | editovat zdroj]

Žáci školy se zapojují do Středoškolské odborné činnosti, a to především v oboru zdravotnictví – soutěží například s novými pomůckami k léčbě či novou technikou léčby.

Peer programy[editovat | editovat zdroj]

Na škole probíhají tzv. peer programy pro žáky základních škol. Peer program je obohacení vědomostí žáku o problémech dnešní doby z pohledu vrstevníka. Na škole jsou tyto peer programy:

  • Umění říct NE – je určena pro žáky 6.-8. třid ZŠ. Jedná se o problémy s návykovými látkami (drogy).
  • Nebojím se poskytnout první pomoc – pro žáky druhého stupně ZŠ. Tam se naučí základní obvazové techniky s trojcípým šátkem.
  • Prevence AIDS – pro žáky 7. a 8. tříd ZŠ. Děti se dozví jaký je rozdíl mezi HIV a AIDS, dále o prevenci, ale i léčbě.
  • Štíhlá, ale mrtvá – pro žáky 6.-8. tříd ZŠ. Poukazuje problémy, které se mohou objevit v pubertě, což je mentální anorexie a mentální bulimie. Děti se dozvědí o příčinách, pomoci, zhoršování stavu.
  • Prevence karcinomu prsu a kůže- pro žáky středních škol a učilišť. Studenti si ukáží samo-vyšetření prsu a prevenci.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]