Spezi (nápoj)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Spezi v půllitru

Spezi (česky vyslovnost [špeci]) je německý kolový nápoj složený z koly a pomerančové limonády. Ačkoliv je spezi registrovaná obchodní značka, je v německy mluvících zemích tento název synonymem pro jakýkoliv mix koly a pomerančové limonády. V České republice není v roce 2017 spezi oficiálně distribuována, ale tento nápoj lze objednat například v restauracích vybavených postmixem smícháním Coca Coly a Fanty v poměru 1:1. Spezi lze také najít jako položku nápojovém listu restaurací zaměřených převážně na německy mluvící klientelu.

Obchodní značky Spezi[editovat | editovat zdroj]

Samotná obchodní značka Spezi patří pivovaru Riegele z Augsburgu. Další firmy proto nápoj, který si hosté v restauracích objednávají jako spezi, označují vlastními obchodními známkami. The Coca-Cola Company prodává spezi pod názvem Mezzo Mix, PepsiCO používá značku Schwip Schwapp.

Spezi v Česku[editovat | editovat zdroj]

V Česku není v roce 2017 spezi oficiálně distribuována. Před rokem 2003 byla možnost mix koly a pomerančové limonády v obchodech řetězce Lidl pod privátní značkou Freeway. Od roku 2003 byla v České republice po dobu několika let prodávána spezi z distribce PepsiCo pod značkou Schwip Schwapp.[1] Právě na nápoje Schwip Schwapp lze v současnosti v českých obchodech narazit nejčastěji. Jedná se ale o nápoje pocházející ze zahraniční distribuce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cola + pomeranč = Schwip Schwap | Vypito.cz. www.vypito.cz [online]. [cit. 2017-07-01]. Dostupné online.