Utilitarismus: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
ChuispastonBot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.1) (Robot: Přidávám war:Utilitarismo
mBez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
'''Utilitarismus''' (z latinského ''utile, utilis'', užitečný) je filosofický a etický směr, který za cíl a měřítko lidského jednání pokládá hledání blaha, prospěchu, užitku a naopak omezování utrpení a bolesti. Navazuje na [[Epikur]]a, osvícenství a historický materialismus a na etiku britského empirismu, především na pozice, jež zastával [[Thomas Hobbes]], [[David Hume]], [[Adam Smith]] . Je to tedy směr [[eudaimonismus|eudaimonistický]] či [[hedonismus|hedonistický]] a je i dnes velmi vlivný, zejména v anglické jazykové oblasti. Protože jednání hodnotí výlučně podle jeho důsledků (konsekvencí), označuje se často jako [[konsekvencialismus]]. Zakladatelem utilitarismu byl britský filosof a právní teoretik [[Jeremy Bentham]], který jej vyložil v knize ''Úvod do principů morálky a zákonodárství'' ([[1789]]). Ke klasikům utilitarismu dále patří [[John Stuart Mill]] (''Utilitarianism'', 1863) a [[Henry Sigdwick]] (''Methods of Ethics'', 1875). V první polovině 20. století byl utilitarismus silně kritizován. Asi po roce 1950 vznikla řada pokusů a jeho obnovení a další rozvinutí.
'''Utilitarismus''' (z latinského ''utile, utilis'', užitečný) je filosofický a etický směr, který za cíl a měřítko lidského jednání pokládá hledání blaha, prospěchu, užitku a naopak omezování utrpení a bolesti. Navazuje na [[Epikur]]a, osvícenství a historický materialismus a na etiku britského empirismu, především na pozice, jež zastával [[Thomas Hobbes]], [[David Hume]], [[Adam Smith]] . Je to tedy směr [[eudaimonismus|eudaimonistický]] či [[hedonismus|hedonistický]] a je i dnes velmi vlivný, zejména v anglické jazykové oblasti. Protože jednání hodnotí výlučně podle jeho důsledků (konsekvencí), označuje se často jako [[konsekvencialismus]]. Zakladatelem utilitarismu byl britský filosof a právní teoretik [[Jeremy Bentham]], který jej vyložil v knize ''Úvod do principů morálky a zákonodárství'' ([[1789]]). Ke klasikům utilitarismu dále patří [[John Stuart Mill]] (''Utilitarianism'', 1863) a [[Henry Sigdwick]] (''Methods of Ethics'', 1875). V první polovině 20. století byl utilitarismus silně kritizován. Asi po roce 1950 vznikla řada pokusů o jeho obnovení a další rozvinutí.


== Citáty ==
== Citáty ==

Verze z 29. 4. 2012, 20:51

Utilitarismus (z latinského utile, utilis, užitečný) je filosofický a etický směr, který za cíl a měřítko lidského jednání pokládá hledání blaha, prospěchu, užitku a naopak omezování utrpení a bolesti. Navazuje na Epikura, osvícenství a historický materialismus a na etiku britského empirismu, především na pozice, jež zastával Thomas Hobbes, David Hume, Adam Smith . Je to tedy směr eudaimonistický či hedonistický a je i dnes velmi vlivný, zejména v anglické jazykové oblasti. Protože jednání hodnotí výlučně podle jeho důsledků (konsekvencí), označuje se často jako konsekvencialismus. Zakladatelem utilitarismu byl britský filosof a právní teoretik Jeremy Bentham, který jej vyložil v knize Úvod do principů morálky a zákonodárství (1789). Ke klasikům utilitarismu dále patří John Stuart Mill (Utilitarianism, 1863) a Henry Sigdwick (Methods of Ethics, 1875). V první polovině 20. století byl utilitarismus silně kritizován. Asi po roce 1950 vznikla řada pokusů o jeho obnovení a další rozvinutí.

Citáty

  • Největší štěstí největšího počtu - to je základ morálky i zákonodárství.
  • Příroda určila lidstvu dva suverénní pány, utrpení a štěstí. Jen oni stanoví, co máme dělat a určují, co budeme dělat.
  • Lidské bytosti jsou motivovány pouze touhou získat blaho a vyhnout se utrpení.

(Jeremy Bentham)

Odkazy

Externí odkazy

Šablona:Link FA Šablona:Link GA