Turbovrtulový motor: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
mBez shrnutí editace
upravy - nemusi byt koxialni (na obrazku neni), je i reseni bez reduktoru
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:Turboprop operation.png|thumb|right|320px|Schéma zobrazující činnost turbovrtulového motoru]]
[[Soubor:Turboprop operation.png|thumb|right|320px|Schéma zobrazující činnost turbovrtulového motoru]]
'''Turbovrtulový motor''' se dá považovat za hybrid vrtulového a proudového motoru - většina částí je stejná jako u proudového motoru (vstupní ústrojí, [[kompresor]], spalovací komora, [[turbína]], výstupní ústrojí). V podstatě to je [[proudový motor]], jehož vyvinuté energie se však použije k pohonu [[vrtule]] a pouze necelých 10% výkonu se přímo podílí tahovou silou na pohonu letadla. [[Hřídel]] proudového motoru je přes [[převodovka|převodovku]] (''reduktor'') spojená s koaxiální hřídelí vrtule. Převodovky se používá neboť vrtule má mnohem větší průměr než lopatky tubíny, a tak by kraj listů vrtule přesahoval rychlost zvuku, což je nežádoucí. Převodovka tak umožňuje plynulé otáčení vrtule rychlostí nezávislou na rychlosti otáčení turbíny.
'''Turbovrtulový motor''' se dá považovat za hybrid vrtulového a proudového motoru - většina částí je stejná jako u proudového motoru (vstupní ústrojí, [[kompresor]], spalovací komora, [[turbína]], výstupní ústrojí). V podstatě to je [[proudový motor]], jehož energie se však použije k pohonu [[vrtule]] a pouze necelých 10% výkonu se přímo podílí tahovou silou na pohonu letadla.
Pohon vrtule je řešen dvěma způsoby:
*[[Hřídel]] proudového motoru je spojená s hřídelí vrtule přes [[převodovka|převodovku]] (''reduktor''). Převodovky se používá proto, že vrtule má mnohem větší průměr než lopatky tubíny, a tak by se při pracovních otáčkách turbíny kraj listů vrtule pohyboval nadzvukovou rychlostí, což je nežádoucí. Převodovka umožňuje plynulé otáčení vrtule patřičně sníženými (redukovanými) otáčkami.
*Vrtule je vybavena samostatým stupněm turbíny, který je umístěn za turbínou pohánějící kompresor. Osa vrtule prochází dutou osou turbokompresoru. Toto řešení umožňuje různé pracovní otáčky turbokompresoru a turbíny vrtule bez nutnosti montovat reduktor.


{{Letecký pahýl}}
{{Letecký pahýl}}



Verze z 9. 5. 2006, 18:45

Schéma zobrazující činnost turbovrtulového motoru

Turbovrtulový motor se dá považovat za hybrid vrtulového a proudového motoru - většina částí je stejná jako u proudového motoru (vstupní ústrojí, kompresor, spalovací komora, turbína, výstupní ústrojí). V podstatě to je proudový motor, jehož energie se však použije k pohonu vrtule a pouze necelých 10% výkonu se přímo podílí tahovou silou na pohonu letadla.

Pohon vrtule je řešen dvěma způsoby:

  • Hřídel proudového motoru je spojená s hřídelí vrtule přes převodovku (reduktor). Převodovky se používá proto, že vrtule má mnohem větší průměr než lopatky tubíny, a tak by se při pracovních otáčkách turbíny kraj listů vrtule pohyboval nadzvukovou rychlostí, což je nežádoucí. Převodovka umožňuje plynulé otáčení vrtule patřičně sníženými (redukovanými) otáčkami.
  • Vrtule je vybavena samostatým stupněm turbíny, který je umístěn za turbínou pohánějící kompresor. Osa vrtule prochází dutou osou turbokompresoru. Toto řešení umožňuje různé pracovní otáčky turbokompresoru a turbíny vrtule bez nutnosti montovat reduktor.


Šablona:Letecký pahýl