Výchova dívek v Čechách: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Halalí (diskuse | příspěvky)
Řádek 2: Řádek 2:
'''Výchova dívek v Čechách''' je román českého spisovatele [[Michal Viewegh|Michala Viewegha]] z roku [[1994]].
'''Výchova dívek v Čechách''' je román českého spisovatele [[Michal Viewegh|Michala Viewegha]] z roku [[1994]].


== Děj románu ==
== Děj ==
{{spoiler}}
{{spoiler}}
Začínající spisovatel a učitel na [[Zbraslav]]i (sám Viewegh) dostává nabídku učit tvůrčí psaní Beátu Královou, dceru milionáře Denise Krále. On po váhání nabídku přijímá kvůli finační nouzi.
Začínající spisovatel a učitel základní školy na [[Zbraslav]]i, Michal (Vieweghova sebestylizace), dostává od Beátina otce, nabídku učit tvůrčí psaní Beátu Královou, dceru milionáře (podnikatele) Denise Krále. Po váhání nabídku přijímá kvůli finační nouzi.
Beáta studuje filozofickou fakultu Karlovy univerzity, právě se rozešla s přítelem, který dělá gigola v otcově nevěstinci v Záběhlicích. Beáta nespolupracuje, z lekcí tvůrčího psaní se nakonec vyklube výuka šťastného života.
Po ukončení školního roku, Michal s manželkou odjíždí do Puly na dovolenou, ale rodinná idylka dlouho nevydrží, pro Michala přijíždí "Královy lidi", s žádostí, aby se vrátil do Česka za Beátou, vrací se tedy do Prahy. Za narušení dovolené dostává bohatě zaplaceno. Beáta se změnila, rozhodla se zútulnit svůj pokoj, Michal s ní chodí po nákupech, zamilovali se do sebe, Král vytuší románek mezi jeho dcerou a Michalem, proto jej propustí. Michal přemluvil Beátu, aby se stala jeho kolegyní a učila na stejné škole angličtinu. Pro učení se nadchla, klepy o Michalovy a Beátě se dostaly k jeho manželce. Také se kvůli časové vytíženosti se vídají méně, vztah přestává mít budoucnost. Beáta vztah ukončila a jejím novým milencem se stává Američan Steve, bývalý učitel angličtiny.
Michal dostal nabídku stát se redaktorem Československého spisovatele a přijal ji. V únoru skončil s učitelstvím, Steve odletěl do USA a už se nevrátil, Beáta zůstala sama, později se stává ekologickou aktivistkou, po dalším nevydařeném vztahu s ekologem Jakubem se obrací k Bohu, prochází několika církvemi a náboženskými spolky. Beáta nakonec spáchala sebevraždu v autě, nárazem do betovné zdi. Viewegh až na konci románu přiznává, že je příběh smyšlený, i když se román do posledních řádků tvářil autobiograicky.
{{endspoiler}}


== filmová adaptace ==
Beáta chodí na filozofickou fakultu univerzity Karlovy, právě se rozešla s přítelem, který dělá gigola v otcově nevěstinci v Záběhlicích. Beáta nespolupracuje, z lekcí tvůrčího psaní se nakonec vyklube výuka šťastného života.
V roce [[1997]] režisér [[Petr Koliha]], natočil podle románu stejnojmený film v hlavních rolích: [[Aňa Geislerová]] (Beáta), [[Ondřej Pavelka]] (Michal) a [[Milan Lasica]] (Denis Král).

Po ukončení školního roku s manželkou odjíždí do Puly na dovolenou, ale rodinná idylka dlouho nevydrží, spisovatel se na žádost Beáty vrací do Prahy. Za jeho nepřítomnost bohatě zaplatí. Beáta se změnila, rozhodla se zútulnit svůj pokoj, kde dříve stál ropný barel, zubařské křeslo... Michal s ní chodí po nákupech, zamilovali se do sebe, Král podezření a v srpnu jej vyhodí. Spisovatel přemluvil Beátu, aby učila na jejich angličtinu. Nadchla se pro to, drby o něm a Beátě se dostaly i k jeho manželce. Kvůli časové vytíženosti se vídali čím dál méně. Beáta se rozhodla vztah ukončit a začala chodit s Američanem Stevem, který na zbraslavské učil angličtinu.

Spisovatel dostal nabídku stát se redaktorem Československého spisovatele a přijal ji. V únoru skončil na ZŠ, Steve se z USA nevrátil, Beáta zůstala sama. Beáta se stala ekologickou aktivistkou, měla přítele ekologa Jakuba. Ten zůstal v Norsku, ona se obrátila k Bohu, prošla několika církvemi a spolky.

Beáta spáchala sebevraždu najetím do betovné zdi ve vysoké rychlosti. On se o jejich příběhu rozhodl napsat román.
{{endspoiler}}


{{Pahýl - literatura}}
{{Pahýl - literatura}}

Verze z 5. 1. 2010, 21:18

Výchova dívek v Čechách je román českého spisovatele Michala Viewegha z roku 1994.

Děj

Šablona:Spoiler Začínající spisovatel a učitel základní školy na Zbraslavi, Michal (Vieweghova sebestylizace), dostává od Beátina otce, nabídku učit tvůrčí psaní Beátu Královou, dceru milionáře (podnikatele) Denise Krále. Po váhání nabídku přijímá kvůli finační nouzi. Beáta studuje filozofickou fakultu Karlovy univerzity, právě se rozešla s přítelem, který dělá gigola v otcově nevěstinci v Záběhlicích. Beáta nespolupracuje, z lekcí tvůrčího psaní se nakonec vyklube výuka šťastného života. Po ukončení školního roku, Michal s manželkou odjíždí do Puly na dovolenou, ale rodinná idylka dlouho nevydrží, pro Michala přijíždí "Královy lidi", s žádostí, aby se vrátil do Česka za Beátou, vrací se tedy do Prahy. Za narušení dovolené dostává bohatě zaplaceno. Beáta se změnila, rozhodla se zútulnit svůj pokoj, Michal s ní chodí po nákupech, zamilovali se do sebe, Král vytuší románek mezi jeho dcerou a Michalem, proto jej propustí. Michal přemluvil Beátu, aby se stala jeho kolegyní a učila na stejné škole angličtinu. Pro učení se nadchla, klepy o Michalovy a Beátě se dostaly až k jeho manželce. Také se kvůli časové vytíženosti se vídají méně, vztah přestává mít budoucnost. Beáta vztah ukončila a jejím novým milencem se stává Američan Steve, bývalý učitel angličtiny. Michal dostal nabídku stát se redaktorem Československého spisovatele a přijal ji. V únoru skončil s učitelstvím, Steve odletěl do USA a už se nevrátil, Beáta zůstala sama, později se stává ekologickou aktivistkou, po dalším nevydařeném vztahu s ekologem Jakubem se obrací k Bohu, prochází několika církvemi a náboženskými spolky. Beáta nakonec spáchala sebevraždu v autě, nárazem do betovné zdi. Viewegh až na konci románu přiznává, že je příběh smyšlený, i když se román do posledních řádků tvářil autobiograicky. Šablona:Endspoiler

filmová adaptace

V roce 1997 režisér Petr Koliha, natočil podle románu stejnojmený film v hlavních rolích: Aňa Geislerová (Beáta), Ondřej Pavelka (Michal) a Milan Lasica (Denis Král).

Šablona:Pahýl - literatura