Kurtina: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
LaaknorBot (diskuse | příspěvky)
Řádek 35: Řádek 35:
[[fr:Courtine]]
[[fr:Courtine]]
[[lv:Kurtīne]]
[[lv:Kurtīne]]
[[pt:Cortina (arquitetura militar)]]
[[ru:Куртина]]
[[ru:Куртина]]
[[sv:Kurtin]]
[[sv:Kurtin]]

Verze z 29. 4. 2009, 17:45

Bastionové opevnění - Courtine je označena kurtina
Kurtina mezi dvěma baštami, Hulst, Nizozemsko, 17. století

Kurtina je pojem užívaný pro část hradby mezi střeleckými stanovišti – nejčastěji věžemi, baštami či bastiony. Kurtina se nachází u středověkých i raně novověkých opevnění jako jsou hrady, tvrze, městské obranné systémy, bastionové pásy atd.

V Čechách byly kurtinami vybaveny např. novověké pevnosti v Josefově, Terezíně či na Vyšehradě.

Kurtinami procházely brány, kterými vedly komunikace spojující pevnostní město s okolím. Kromě bran také kurtinami procházely poterny, které spojovaly pevnostní město s pevnostními stavbami umístěnými v hradebním příkopu (typicky kleště, kaponiéry, předbastiony (v některé literatuře také nazývané jako detašované bastiony), raveliny, retranchementy).

Společně s vývojem dělostřeleckých zbraní bylo třeba zesilovat a prohlubovat vnější obranné pásmo před pevností, což zahrnovalo zesílení kurtin i bastionů. Mezi bastiony přímo před kurtinami tak vznikaly další hradby, nazývané kleště - v ČR se s nimi můžete setkat v pevnosti Terezín. Před kleštěmi ještě více vysunuty do předpolí se nacházely raveliny a to buď jednoduché nebo v provedení s reduitem.

Obrana kurtin byla zajišťována z pevnostních objektů bezprostředně sousedících s kurtinami, především se jednalo o boční palbu z bastionů.


Literatura

  • KUPKA, Vladimír, ČTVERÁK, Vladimír, DURDÍK, Tomáš, LUTOVSKÝ, Michal, STEHLÍK, Eduard. Pevnosti a opevnění v Čechách na Moravě a ve Slezsku. Praha: Libri, 2002. ISBN 80-7277-096-9. S. 555.