Diskuse:Methan: Porovnání verzí

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Řádek 10: Řádek 10:


:: Wikipedie se naštestí neřídí názory jednotlivců, ale pravidly a doporučeními tvořenými komunitou. Zkuste změnit pravidlo. --[[Wikipedista:Jiří Janoušek|Jiří Janoušek]] [[Wikipedista diskuse:Jiří Janoušek|✉]] [[WP:WPCH|♥]] 6. 2. 2009, 19:08 (UTC)
:: Wikipedie se naštestí neřídí názory jednotlivců, ale pravidly a doporučeními tvořenými komunitou. Zkuste změnit pravidlo. --[[Wikipedista:Jiří Janoušek|Jiří Janoušek]] [[Wikipedista diskuse:Jiří Janoušek|✉]] [[WP:WPCH|♥]] 6. 2. 2009, 19:08 (UTC)

:Souhlasím s pravidlem a nevidím důvod ho měnit. Článek o met(h)anu už má jít do hloubky a má vypadat tak, jako by ho napsal odborník na chemii. A ten bude psát jen ''methan''. Uznávám, že je trochu problém, když čtenář v článku o něčem jiném najde tvar ''metan'' a když o něm chce zjistit něco podrobnějšího, tak najednou čte samé ''methan''. Ale úplně stejně by dopadl, kdyby byl mimo Wiki – v novinách by si přečetl ''metan'' a podrobnosti by pak zjišťoval třeba v učebnicích a tam samozřejmě je ''methan''. --[[Wikipedista:Packa|Packa]] 6. 2. 2009, 19:21 (UTC)

Verze z 6. 2. 2009, 21:21

nelze vyrábět hydrát metanu ponořením uhlíkatých látek při určitém tlaku?

Název článku - methan či metan

Tvar "metan" má na Google web v češtině řádově vyšší četnost než tvar "methan". Navíc je to tvar PČP. Pokud má přesto článek zůstat na tvaru "methan", mělo by podle mého soudu být zdůvodněno, s odkazem na vnější zdroje. --Dan Polansky 5. 10. 2008, 11:51 (UTC)

Wikipedie:Pravopis, bod 4: Odborné názvosloví může být někdy v rozporu s obecnými Pravidly, například chemické názvosloví. V článcích o daném oboru pak česká Wikipedie dává přednost oficiálním zvyklostem daného oboru. V chemických článcích píšeme vždy ethanol a nikoli etanol. To proto, aby odborníci mohli do Wikipedie psát, jak jsou zvyklí. Ovšem v úvodu článku musí být tučně napsaná i forma podle Pravidel a musí z ní existovat přesměrování. V článku o bramborách, který není primárně o chemii, má ale přednost tvar etanol, podle slovníku Pravidel. S pozdravem --Jiří Janoušek   5. 10. 2008, 13:47 (UTC)
Podle mého má být jednoznačně metan, jsme v čechách, tak pišme česky. V pravidlech českého pravopisu dokonce žádný methan není 89.103.243.76 17. 1. 2009, 17:06 (UTC)
Wikipedie se naštestí neřídí názory jednotlivců, ale pravidly a doporučeními tvořenými komunitou. Zkuste změnit pravidlo. --Jiří Janoušek   6. 2. 2009, 19:08 (UTC)
Souhlasím s pravidlem a nevidím důvod ho měnit. Článek o met(h)anu už má jít do hloubky a má vypadat tak, jako by ho napsal odborník na chemii. A ten bude psát jen methan. Uznávám, že je trochu problém, když čtenář v článku o něčem jiném najde tvar metan a když o něm chce zjistit něco podrobnějšího, tak najednou čte samé methan. Ale úplně stejně by dopadl, kdyby byl mimo Wiki – v novinách by si přečetl metan a podrobnosti by pak zjišťoval třeba v učebnicích a tam samozřejmě je methan. --Packa 6. 2. 2009, 19:21 (UTC)