Softwarová distribuce: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
m robot: přidáno {{Autoritní data}}
zs
Řádek 21: Řádek 21:


== Odkazy ==
== Odkazy ==
=== Reference ===
{{Překlad|en|Software distribution|672016204}}<references />


=== Související ===
=== Související články ===
* [[Instalace (software)|Instalace]]
* [[Instalace (software)|Instalace]]

=== Reference ===
{{Překlad|en|Software distribution|672016204}}

<references />


=== Externí odkazy ===
=== Externí odkazy ===
* {{Commonscat}}
* {{Commonscat}}

{{Autoritní data}}
{{Autoritní data}}



Verze z 22. 9. 2021, 11:06

Tento článek je o kolekci softwaru sestavené pro snadné použití. O metodách doručení softwaru k uživateli a používaných médiích pojednává článek Distribuce softwaru.

Softwarová distribuce, též distribuce (slangově distro) je kolekce softwarových komponent (programů a dat), které jsou vytvořeny, přeloženy a nakonfigurovány tak, že jsou snadno použitelné pro zamýšlený účel. Zpravidla se jedná o svobodný software (případně jiný volně šiřitelný software); typickým příkladem je linuxová distribuce, tj. kolekce počítačových programů a dat využívajících operační systém Linux, ale existují i distribuce jiných svobodných operačních systémů, například distribuce FreeBSD.

Softwarová distribuce je často nejsnazší cesta k získání svobodného softwaru. Může mít formu binární distribuce, se spustitelným instalačním programem, který lze stáhnout z Internetu. Možnosti sahají od celého operačního systému pro servery (na CD/DVD) po klasické instalátory (například WAMP). Softwarová distribuce může být také spojena s careware a donateware.

V posledních letech je s tímto termínem spojeno něco jako jakýkoliv "dokončený" software (něco, co je více nebo méně připraveno pro jeho zamýšlené použití, ať už jako kompletní systém, nebo část většího systému), který je primárně složen z otevřeného software.

Technická podpora

Technická podpora je klíčová potřeba pro koncové uživatele distribucí, počínaje vlastní distribucí, která je obvykle zdarma a nesmí být "vlastněna" v komerčním smyslu slova poskytovatelem. V závislosti na distribuci, může být tato podpora poskytována na komerční bázi tvůrcem distribuce, nebo uživatelskou komunitou.

Distribuční nástroje svobodného software

GNU Autotools jsou distribuční nástroje široce používané pro jejich obsah, jako jsou programy a jejich zdrojové texty napsané v programovacích jazycích C++ a C, ale jejich využití je širší.

Distribuční nástroje komerčního software

  • LANDesk Management Suite poskytující softwarové distribuce for Windows, OS X, a Linux.
  • Dell KACE poskytující vzdálenou administraci, softwarovou distribuci, a softwarovou instalaci pro některá Windows, OS X, a Linux desktop i server.

Distribuční nástroje pro mobilní zařízení

Vytvořit nástroje pro distribuci softwaru pro malá mobilní zařízení, jako jsou telefony, PDA a další handheldové terminály, je kvůli jejich ad hoc připojení problém. Některé nástroje, které tvoří tuto kategorii zařízení jsou:

  • Sybase iAnywhere Afaria

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Software distribution na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy