Podvýživa: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
m robot přidal: hi:कुपोषण
Bez shrnutí editace
Řádek 11: Řádek 11:


Vlivem podvýživy postupně začnou selhávat jednotlivé [[tělesný orgán|tělesné orgány]], což vede k úmrtí jedince.
Vlivem podvýživy postupně začnou selhávat jednotlivé [[tělesný orgán|tělesné orgány]], což vede k úmrtí jedince.

Jde o obrovský zdravotní problém, který také ohrožuje lidi hlavně v chudých zemích a je hlavní příčinou téměř poloviny úmrtí dětí v rozvojových zemích. Nejohroženější skupinou jsou zejména ženy a malé děti.
Počet hladových dětí se i nadále zvyšuje. V roce 2000 bylo podvyživených dětí do 5 let 22 miliónů. V roce 2004 to již bylo 24 miliónů (příloha č. 5 a 6).
Nejlepším způsobem, jak bojovat s podvýživou, je zlepšení ekonomické situace lidí a umožnit jim vzdělání. Je potřeba, aby výhody plynoucí z ekonomického růstu se dostaly k nejvíce ohroženým skupinám – ženám a dětem.


{{pahýl}}
{{pahýl}}

Verze z 23. 2. 2007, 18:54

Podvyživený americký voják během II. světové války.

Podvýživa je stav, který nastává v době, kdy organismus nedostává dostatečný přísun potravy. Projevuje se oslabováním tělesné stavby, větší náchylností k onemocněním a v extrémním případě k úmrtí jedince.

Podvýživa je extrémním a dlouhodobým projevem organismu na hlad. Termín se využívá jak pro označení období strádání u zvířat, tak současně i pro lidi.

Rozšíření podvýživy je často spojeno s přírodními katastrofami jako jsou sucho, hladomor, či neúroda, ale může se vyskytovat v každé situaci, kdy není v okolí dosažitelný zdroj potravy pro jedince jako se tomu stalo za II. světové války v koncentračních táborech.

Podvýživa je celosvětovým problémem, který trápí převážně chudé země světa. Proti četnosti úmrtí se snaží bojovat světové organizace jako OSN, WHO atd. ale pro nedostatek finančních prostředků od vyspělých států a zkorumpovanosti místních úřadů v řadě oblastí neúspěšně.

Průběh

Vlivem podvýživy postupně začnou selhávat jednotlivé tělesné orgány, což vede k úmrtí jedince.

Jde o obrovský zdravotní problém, který také ohrožuje lidi hlavně v chudých zemích a je hlavní příčinou téměř poloviny úmrtí dětí v rozvojových zemích. Nejohroženější skupinou jsou zejména ženy a malé děti. Počet hladových dětí se i nadále zvyšuje. V roce 2000 bylo podvyživených dětí do 5 let 22 miliónů. V roce 2004 to již bylo 24 miliónů (příloha č. 5 a 6). Nejlepším způsobem, jak bojovat s podvýživou, je zlepšení ekonomické situace lidí a umožnit jim vzdělání. Je potřeba, aby výhody plynoucí z ekonomického růstu se dostaly k nejvíce ohroženým skupinám – ženám a dětem.