Pavel Švanda (křesťanský aktivista): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
mezery, odkazy, typo, prime odkazy
(mezery, odkazy, typo, prime odkazy)
'''Pavel Švanda''' (* [[6. červen|6. června]] [[1959]], [[3. říjen|3. října]] [[1981]]) byl student architektury a křesťanský aktivista, jehož mrtvola byla nalezena v propasti Macocha a který byl pravděpodobně zavražděn nebo dohnán k sebevraždě [[Státní bezpečnost]]í.
 
Pavel Švanda byl synem Karla Švandy a synovcem [[Tomáš Špidlík|Tomáše Špidlíka]], profesora [[Gregoriánská univerzita v Římě|Gregoriánské univerzity v Římě]], později jmenovaného kardinálem. Od roku 1980 se zapojil do křesťanského hnutí kolem [[Charta 77|Charty 77]]. 22. srpna 1981 se se strýcem Tomášem Špidlíkem naposledy viděl při své návštěvě Říma. V té době byl nadšený a plný plánů do budoucna.
 
10. října 1981, šest týdnů po návratu z Říma, byl Pavel Švanda nalezen mrtev na dně [[Macocha|Macochy]]. Míra poškození těla podle oponentů oficiální vyšetřovací verze neodpovídala následkům pádu a nasvědčovala předchozímu mučení a do místa nálezu se údajně nedá odnikud spadnout. Oficiálně byla smrt označena za sebevraždu. Jeho smrt je dávána do souvislosti se smrtí [[Přemysl Coufal|Přemysla Coufala]], který byl nalezen zmrzačený ve svém zdemolovaném bratislavském bytě v únoru 1981. Oba možná zajišťovali kontakt [[skrytá církev|skryté církve]] s Vatikánem a oba byli pravděpodobně zavražděni nebo dohnáni k sebevraždě Státní bezpečností.
 
[[Svobodná Evropa]] obdržela nejprve nepřesnou zprávu a chybně oznámila smrt brněnského spisovatele [[Pavel Švanda (1936)|Pavla Švandy]], signatáře Charty 77. Později tuto zprávu dementovala.
 
2. prosince 1981 vyšetřovatel VB Miloš Marek vyšetřování zastavil se závěrem, že Pavel Švanda byl smrtelně zraněn až při pádu. Další vyšetřování probíhalo od 3. 4. 1990 do 30. 6. 1994 u Policie ČR - Krajského útřaduúřadu vyšetřování v Brně. Na základě výslechu svědků bylo konstatováno, že Pavel Švanda mohl být v kontaktu s pracovníky bývalé StB, ale toto se nepodařilo důkazně prokázat. Vyšetřování bylo odloženo s tím, že není možné jednoznačně konstatovat, že došlo k sebevraždě a současně se nepodařilo zjistit a zajistit důkazy umožňující zahájit trestní stíhání.
 
== Externí odkazy ==

Navigační menu