Volní vlastnosti: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidán 1 bajt ,  před 9 lety
m
typo
m (kategorie)
m (typo)
'''Volní vlastnosti''' jsou vlastnosti podmíněné [[vůle|vůlí]] [[člověk]]a. Vyjadřují záměrné, cílevědomé usilíúsilí směřující k dosažení vědomě vytčeného cíle, které je vlastní jen člověku.
 
Volní vlastnosti se projevují například v samoregulaci [[chování]] a jednání. Uplatňují se jak při přípravě určité činnosti, procesu rozhodování, tak při vlastním vykonávání činnosti. Pomáhají při překonávání překážek k dosažení určitého cíle. Volní vlastnosti se formují v průběhu života zejména pod vlivem [[výchova|výchovy]].
Mezi volní vlastnosti řadíme například: [[odpovědnost]], [[vytrvalost]], [[rozvážnost]], [[spolehlivost]], [[sebeovládání]], [[zásadavostzásadovost]], [[svědomitost]], sebehodnocení, sebeřízení, sebekázeň, sebekritičnost, cílevědomost, samostatnost, iniciativnost a další. Každá z těchto vlastností má také svůj protipól.
 
Síla vůle napomáhá rovnováze [[cit]]ů a [[rozum]]u. [[Srdce]] i [[mysl]] potřebují mít základ v pevném „Já“. Bez vnitřní vůle a sebeovládání by tyto dvě složky osobnosti sváděly stálý vnitřní boj. Je ale nutné vědět, že je-li vytrénovaná vůle jedinou silnou stránkou osobnosti, pak je celý život podřízen vnějšímu úspěchu. Takováto vůle nebere žádný ohled na duševní potřeby člověka a stává se destruktivní silou nejen pro svého nositele.

Navigační menu