Přeskočit na obsah

Dálkoměr: Porovnání verzí

Odebrán 1 bajt ,  před 11 lety
bez shrnutí editace
(koincidencni zamerovac)
Bez shrnutí editace
* '''Aktivní dálkoměr''' měří vzdálenost prostřednictvím vyslané energie. Příkladem jsou dálkoměry [[laser|laserové]]. Vzdálenost lze rovněž aktivně zjistit prostřednictvím [[radar]]u nebo [[sonar]]u.
* '''Pasivní dálkoměry''' jsou starší a pracují na výpočtu vzdálenosti pomocí [[trigonometrie]]. Vzdálenost může být vypočtena dvěma způsoby:
** na základě známých (nebo odhadnutých) rozměrechrozměrů (výšky, šířky, rozpětí, etc…) objektu/cíle. Na přesnosti odhadu rozměrů pak závisí přesnost výpočtu vzdálenosti. Tyto zaměřovače se používaly například za [[Druhá světová válka|druhé světové války]] pro zaměřování protitankových zbraní (kde byly nastaveny na průměrnou velikost nepřátelské obrněné techniky) a nebo jako letecké zaměřovače (kde se dalo nastavit rozpětí letounu).
** na základě [[Paralaxa|paralaxy]]. Zaměřovač je tvořen trubkou, na jejímž konci se nachází pohyblivá zrcadla. Uprostřed je [[okulár]], do kterého se promítají obrazy z obou krajních zrcadel. Pozorovatel musí nastavit zrcadla tak, aby jejich odrazy v okuláru splynuly v jeden ostrý obraz (koincidenční dálkoměr). V případě stereoskopických dálkoměrů jsou okuláry dva a obraz splývá až v očích pozorovatele. Na základě známé vzdálenosti mezi krajními zrcadly (základna trojúhelníka) a úhlů nastavených na jednotlivých zrcadlech se trigonometrií spočítá vzdálenost (výška v trojúhelníku). Se zvětšující se vzájemnou vzdáleností krajních zrcadel roste přesnost měření na delší vzdálenosti. Například [[bitevní loď]] [[Bismarck (bitevní loď)|''Bismarck'']] nesla pět dálkoměrů o rozpětí 10,5 metru.<ref>{{en}} [http://www.kbismarck.com/genedata.html Battleship ''Bismarck'' – general characteristics (základní údaje)]</ref>
 
Neregistrovaný uživatel