Mezinárodní bruslařská unie: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 2 022 bajtů ,  před 11 lety
historie
(+interwiki +úprava +wikify+kategorie)
(historie)
'''Mezinárodní bruslařská unie (ISU)''' se zabývá řízením soutěží v [[bruslení]] na ledě, zahrnuje [[krasobruslení]], [[synchronizované bruslení]], [[rychlobruslení]] a [[short track]]. Byla založena ve městě [[Scheveningen]], [[Nizozemsko]] v roce [[1892]]. Je jednou z nejstarších sportovních federací. Unie vznikla za účelem vytvoření standardizovaných mezinárodních pravidel a norem pro bruslení na ledě a za účelem organizování mezinárodních soutěží v těchto disciplínách. Dnes sídlí ve městě [[Lausanne]], [[Švýcarsko]].
 
== Historie ==
Mezinárodní bruslařská unie (ISU) byla založena roku 1892, aby zaštítila [[rychlobruslení]] a krasobruslení. V roce 1895 se ISU rozhodla pracovat pouze s amatérskými bruslaři, nikoli profesionály. První amatérský šampionát pořádala ISU v únoru roku 1896 v [[Petrohrad|Petrohradu]], [[Rusko]].
 
[[Spojené státy americké]] a [[Kanada]] vytvořili konkurenční Mezinárodní americkou bruslařskou unii (ISUA) v roce 1907. Během následujících dvou let vstoupilo do ISU dvanáct evropských států, zatímco v ISUA zůstaly pouze zakládající státy. ISUA zanikla v roce 1927.
 
Evropští a severoameričtí krasobruslaři jen zřídka soupeřili proti sobě, kvůli značným rozdílům v jejich bruslařských stylech. ISU vytvořila systém krasobruslení. V roce 1911 vstoupila do ISU Kanada, čímž Spojené státy zůstaly jediným velkým soupeřem, který nebyl členem ISU.
 
Šampionát v short-tracku byl konán pod záštitou ISU v roce 1976. Původně se nazýval indoorové rychlobruslení, ale byl přejmenován na short-track poté, co byly představeny delší vnitřní dráhy.
 
Do roku 1988 vstoupilo do ISU 38 států. Během několika následujících let zrušila ISU některé povinné figury z krasobruslení jednotlivců a z tanců na ledě.
 
Po [[Zimní olympijské hry 2002|zimních olympijských hrách 2002]] v [[Salt Lake City]], [[Utah]] provedla ISU rozsáhlé změny. V jedné disciplíně short-tracku získal [[Apolo Anton Ohno]] zlatou medaili poté, co byl [[Kim Dong-Sung]] diskvalifikován. Ačkoli [[Jižní Korea]] protestovala proti diskvalifikaci, pravidla ISU nedovolovala přehodnocení oficiálního výroku. O několik měsíců později ISU zavedla video záznamy k přehodnocení rozhodnutí rozhodčích. Kvůli událostem v krasobruslení na ZOH 2002 byla změněna i 70 let stará pravidla hodnocení krasobruslení. Nový systém hodnocení zrušil starý šestkový a místo něj zavedl hodnocení jednotlivých prvků.
 
== Externí odkazy ==
39

editací

Navigační menu