Synchronizované bruslení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marigold IceUnity - finská buslařská skupina

Synchronizované bruslení, dříve také skupinové bruslení či přesné bruslení, je kolektivní krasobruslařská sportovní disciplína určená pro 16 bruslařů, kteří vystupují vždy společně (dříve závodilo minimálně 24 bruslařů, později 20, dnes minimálně 16).

Historie vzniku[editovat | editovat zdroj]

Tato jediná krasobruslařská kolektivní disciplína postupně vznikala od druhé poloviny 50. let 20. století. V té době ve Spojených státech amerických v Michiganu Richard Porter založil první bruslařskou skupinu „Hockettes“.

Jeho skupina nejprve vystupovala pouze exhibičně a zpočárku také nikdo nijak nezávodil, bruslaři vyplňovali, mimo jiné přestávky v hokejových utkáních na Michiganské univerzitě. Nápad se ujal i zalíbil a další univerzitní týmy začaly vznikat jak v USA tak posléze i v Kanadě.

První americké závody se uskutečnily již v roce 1960 v Michiganu, Ohiu a Indianě. První mezinárodní závod se uskutečnil v roce 1976 v Kanadě, již tehdy zde soutěžilo několik desítek týmů. První soutěžní závazná pravidla pak začala vznikat o rok později v roce 1977.

V 80. letech 20. století tato sportovní disciplína začala pronikat z amerického kontinentu do Japonska a Austrálie, v Evropě zakotvila nejprve ve Skandinávii, na přelomu 80. a 90 let postupně pronikla i do dalších evropských zemí.

Krasobruslařská disciplína[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1994 byla oficiálně ISU uznána jakožto oficiální krasobruslařská disciplína

Od roku 1998 pak tato sportovní disciplína nese svůj nynější název.

První mezinárodní mistrovství pod patronací Mezinárodní bruslařské unie se uskutečnilo v roce 1996 v Bostonu. První oficiální Mistrovství světa se pak konalo pod její patronaci v roce 2000 v americké Mineapolisu, od té doby se mistrovství koná každý rok, v roce 2006 se konalo v Praze.

Závody[editovat | editovat zdroj]

Obdobně jak u jiných krasobruslařských disciplin se i zde jede nejprve krátký program a poté volná jízda.

Tato sportovní disciplína není na programu zimních olympijských her, v roce 2006 na zimních olympijských hrách v Turíně bylo synchronizované bruslení prezentováno jako ukázkový sport.

Česko[editovat | editovat zdroj]

Závody organizuje Český krasobruslařský svaz.

V České republice jde o poměrně mladou sportovní disciplínu, která u nás začala vznikat až na konci 90. let 20. století. V roce 2006 se v Praze konalo Mistrovství světa této krasobruslařské discipliny, pravidelně se zde koná Mistrovství České republiky a mezinárodní závody s názvem Prague Cup.

V současné době se v ČR závodí ve třech věkových kategoriích, žáci, junioři a senioři.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]