Radegast (album): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidán 1 bajt ,  před 10 lety
bez shrnutí editace
Hlavním nosným motivem alba je moravská tématika, a to především mytologie, jako např. ''Radegast I.'' a ''II.'', ''Hon na bluda'', ''Setkání s Radochem'', ''Moravská děvčátka'', ''Valašský rok''. Album také obsahuje dvě romantické rockové balady - ''Už couvám'' a ''Už zase mi scházíš''. Z trochu ponurého scénáře celého alba se tak trochu vymyká veleúspěšná speed-metalová skladba ''Zase dál'', kde se zpívá o "neskutečné dřině", pokud chce člověk něčeho opravdu něčeho dosáhnout.
 
V několika skladbách alba je poznat, že autor (Radim Pařízek) čerpal z hudební tématiky typicky moravského skladatele [[Leoš Janáček|Leoše Janáčka]], a to především z jeho vrcholného díla - ''SinfonietaSinfonietta''.
 
Obrovský komerční úspěch alba Radegast otevřel diskuzi v médiích, tehdy zcela ovládaných zkostnatělým komunistickým aparátem, o uznání [[Heavy metal|heavy metalu]] jako legitimního a svébytného stylu hudby. Do té doby byl totiž heavy metal chápán jako jakýsi buržoazní výstřelek dokazující úpadek západní (tedy nesocialistické) kultury. V posledních měsících existence totalitního režimu v [[ČSSR|Československu]] došlo opravdu k "prolomení ledů" a v klubově zaměřených pořadech v Československé televizi a rozhlasu byl dán omezeně prostor i tomuto hudebnímu stylu. Toto uvolnění, však bohužel, přišlo až ve chvíli, kdy světový heavy metal dosáhl svého vrcholu a začal pomalu, alespoň ve své klasické podobě, ustupovat jiným hudebním směrům.
33

editací

Navigační menu