Summorum pontificum: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 10 lety
m
(rozšíření, ještě se pracuje)
Dokument byl vydán [[7. červenec|7. července]] [[2007]], platnost pak nabyl [[14. září]] téhož roku. [[Benedikt XVI.]] k dokumentu samotnému připojil ještě dopis všem biskupům, v kterém popisuje důvody, které ho vedly k učinění tohoto kroku.
 
==Obsah Summorum Pontificum==
==Obsah Summorum Pontificum<ref>Rádio Vaticana: [http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=8050 Summorum Pontificum, o užívání římské liturgie, předcházející reformě z roku 1970
]</ref>==
Dokument papež podle vlastních slov vydal „v důsledku naléhavých proseb věřících, po vyslechnutí otců kardinálů na konsistoři, po hlubokém zvážení všech aspektů, vzývání Ducha svatého a spoléhajíce se na pomoc Boží“.
 
Na počátku se papež v dokumentu zmiňuje o tom, že liturgická forma, jak ji podává misál Jana XXIII., nebyla nikdy zrušena a má se jí pro její ctihodnost a starobylost prokazovat potřebná úcta. Označuje ji za mimořádnou formu římského ritu vedle řádné formy, kterou je pokoncilní způsob slavení. Dokument poté nahrazuje podmínky pro užívání starší litrugie stanovené předcházejícími dokumenty za pontifikátu [[Jan Pavel II.|Jana Pavla II.]] ''[[Quattuor abhinc annos]]'' a ''[[Ecclesia Dei]]''.
 
==ObsahV Summorumdokumentu Pontificumpapež poté stanovuje, že:<ref>Rádio Vaticana: [http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=8050 Summorum Pontificum, o užívání římské liturgie, předcházející reformě z roku 1970
V dokumentu papež poté stanovuje, že:
]</ref>==
* Každý katolický kněz latinského ritu může sloužit soukromou mši podle misálu Jana XXIII. kdykoliv kromě velikonočního trudia. K tomuto účelu již nepotřebuje žádné povolení biskupa, jak tomu bylo dříve. K účasti na této mši mohou být připuštěni taktéž věřící, kteří by o to svobodně žádali.
 

Navigační menu