Root.cz: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
A0 (diskuse | příspěvky)
m Robot opravil přesměrování na Weblog - Změněn(y) odkaz(y) na Blog
m -smazaný obrázek
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:Logo_Root.cz.png|right|thumb|Maskot serveru Root.cz: neznámý muž s tmavými brýlemi]]

'''Root.cz''' je [[Česko|český]] [[internet]]ový zpravodajský [[server]] zaměřený převážně na operační systém [[Linux]], [[svobodný software]], internetové dění a oblast [[informační technologie|informačních technologií]].
'''Root.cz''' je [[Česko|český]] [[internet]]ový zpravodajský [[server]] zaměřený převážně na operační systém [[Linux]], [[svobodný software]], internetové dění a oblast [[informační technologie|informačních technologií]].



Verze z 7. 4. 2008, 20:11

Root.cz je český internetový zpravodajský server zaměřený převážně na operační systém Linux, svobodný software, internetové dění a oblast informačních technologií.

Server založili bratři Tomáš Krause a Michal Krause jako projekt vlastní firmy 4Web a první článek na Root.cz vyšel 26. ledna 1999. Server kromě zpravodajství pravidelně přináší také recenze, návody, tipy a triky určené profesionálům, zároveň také obsah přibližující Linux široké počítačové veřejnosti. V roce 2002 se firma 4Web spojila se společností Internet Info, s.r.o. (servery Lupa.cz, Měšec.cz atd.), která je jeho současným vydavatelem.

Obsah serveru

Zpravodajský server Root.cz vydává denně dva články a průměrně deset až dvanáct aktualit (zpráviček), které jsou formou kratších článků, informujících převážně o aktuálním dění.

Od ledna 2005 jsou k dispozici také obecné diskuse, ve kterých mají čtenáři možnost diskutovat nad souvisejícími tématy, radit začátečníkům a řešit aktuální problémy.

Od září 2006 jsou součástí serveru i blogy. Na nich mohou čtenáři psát tématické články, které souvisejí se zaměřením serveru. Blogovací systém je přísně moderován a mohou na něm vycházet jen takové texty, které splňují takzvaný kodex blogera. V něm se především autor zavazuje, že se bude tématicky držet zaměření serveru.

Rovněž v září 2006 byla spuštěna wiki, na které je možno najít čtenářské tipy, triky, návody, informace o software a podobně. Na wiki také probíhá český překlad knihy Free Culture, jejímž autorem je Lawrence Lessig.

V prosinci 2007 přibyla další služba — elektronická knihovna. V ní je možno najít knihy, manuály, návody, příručky a další materiál týkající se nejen Linuxu. Všechny materiály jsou k dispozici pod licencemi, které dovolují jejich volné šíření. Knihy jsou tématicky řazeny a je možno v nich fulltextově vyhledávat.

V lednu 2008 byl otevřen archív manuálových stránek. V něm je k dispozici několik tisíc stránek tříděných do mnoha kategorií. V nich je možné fulltextové hledání.

Na konci ledna 2008 bylo spuštěno nové diskusní fórum, které uživatelům nabízí pohodlné a moderní prostředí k řešení nejen technických problémů. Přibyla podpora avatarů a takzvaná aura, která vyjadřuje důvěryhodnost daného diskutéra.

Komunita a „folklór“

Pro svou jedinečnou pozici je server vnímán jako médium české linuxové komunity a mnoho čtenářů má k Root.cz podstatně citovější vztah než k běžnému internetovému médiu. Některé osoby spojené s Root.cz se staly svého druhu celebritami – zvláště Drahomíra „Johanka“ Doležalová (korektorka a bývalá šéfredaktorka serveru).

K serveru už odedávna patří také butik, který nabízí tématické zboží jako jsou trička, mikiny, ručníky, tanga a další. Obvykle je na nich tučňák Tux či nápis Linux. Speciální edice „Fun with Root.cz“ pak nabízí trička s veselými „geekovskými“ nápisy.

Od října 2005 k serveru patří také pravidelný sobotní komiks, který humornou formou poukazuje na aktuální problémy nejen uvnitř linuxové komunity. Původní komiks připravovala až do července 2006 známá komiksová dvojice Jojin&HedgeHog. Pozdější komiks pak připravoval Tomáš Kučera a po něm Petr Šimčík.

K vizuální identitě Root.cz patří tvář muže s tmavými brýlemi, ve kterých se odráží pravděpodobně textový výstup nějakého programu. Je tajemstvím blízkých spolupracovníků, komu tvář patří. Identitu serveru po léta vytvářelo také tmavé ladění stránek, ale v nové verzi serveru (od 31. ledna 2005) bylo nahrazeno světle šedým. Na přání komunity se tmavý vzhled vrátil po několika týdnech jako alternativní.

Šéfredaktoři

Externí odkaz