Přeskočit na obsah

Tux

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o tučňákovi, maskotu Linuxu. Další významy jsou uvedeny na stránce Tux (rozcestník).
Tux – maskot operačního systému Linux

Tux je maskot operačního systému Linux. Tux, kterého vytvořil Larry Ewing v roce 1996, je buclatý tučňák. Myšlenka, že by maskot Linuxu měl být tučňák, pochází od Linuse Torvaldse, tvůrce jádra systému Linux.

Občas se říká, že jeho jméno je odvozené z Torvalds UniX, spíš než že tučňáci nosí frak, v angličtině tuxedo.

Logo bylo vytvořeno v programu GIMP (grafický program nabízený jako free software) a bylo vytvořeno s následující podmínkou:

Povolení k použití a/nebo modifikaci je poskytnuto, pokud se zmíníte o GIMPu a o mně, když se někdo zeptá.[1]

Podle Jeffa Ayerse má Linus Torvalds „fixaci na tlusté, nelétající vodní ptactvo“ a Torvalds sám tvrdí, že „tučňákitidu“ dostal po jemném kousnutí od tučňáka: „Tučňákitida vás donutí v noci nespat a myslet na to, jak moc tučňáky milujete.“ Torvaldsova nemoc je samozřejmě jen vtip, ale když navštívil Canberru, opravdu ho jeden tučňák kousl. Torvalds hledal něco legračního a sympatického pro spojení s Linuxem, a tlustý tučňák šťastně ležící po dobrém jídle zcela naplňoval jeho představy.

Tux se brzy stal maskotem Linuxu a komunity open source. Jedna britská skupina uživatelů Linuxu dokonce v Bristolské zoo jednoho tučňáka adoptovala. Tux je mnohem známější než jeho souputník GNU, stydlivý a tichý pakůň reprezentující projekt GNU.

Bývá často podle využití různě „oblečen“: např. při reprezentaci bezpečnostního algoritmu PaX má na sobě helmu a nese sekyru a štít.

Tux se vyskytuje i v mnoha počítačových hrách. Hlavním hrdinou je např. v linuxové hře SuperTuxKart či Tux Racer, ve které hráč ovládá tučňáčka, který po břiše sjíždí hory, sjezdovky a snaží se chytit co nejvíce sleďů v daném časovém limitu.

V některých linuxových distribucích se Tux objevuje při startu počítače, u víceprocesorových systému je jich na obrazovce víc - za každé jádro CPU dostupné pro jádro jeden.

Další významy[editovat | editovat zdroj]

TUX je také název webového serveru v jádře Linuxu, který je schopen obsloužit mnohem více statických webových stránek než tradiční HTTP servery typu Apache. Tento software spravuje společnost Red Hat [1] Archivováno 4. 2. 2005 na Wayback Machine..

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. EWING, Larry. Linux 2.0 Penguins [online]. [cit. 2022-01-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-05-21. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]