Bantuové: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Nadvšenec (diskuse | příspěvky)
tučné písmo
→‎Historie: Robot: Oprava názvu státu, replaced: Mozambik → Mosambik
Řádek 16: Řádek 16:
Protože tyto kmeny neovládaly písmo, získání informací o jejich historii a životě je velice obtížné.
Protože tyto kmeny neovládaly písmo, získání informací o jejich historii a životě je velice obtížné.


Část kmenů se podél východního pobřeží [[Indický oceán|Indického oceánu]] dostala více na jih. V [[Jihoafrická republika|Jihoafrické republice]] jsou dnešními jejich potomky [[Zuluové]] a [[Xhosové]]. Bantuové tvoří významnou část obyvatelstva jak v JAR, tak i v [[Rovníková Guinea|Rovníkové Guineji]], [[Kamerun]]u, [[Demokratická republika Kongo|Demokratické republice Kongo]], [[Mozambik]]u či [[Tanzanie|Tanzanii]].
Část kmenů se podél východního pobřeží [[Indický oceán|Indického oceánu]] dostala více na jih. V [[Jihoafrická republika|Jihoafrické republice]] jsou dnešními jejich potomky [[Zuluové]] a [[Xhosové]]. Bantuové tvoří významnou část obyvatelstva jak v JAR, tak i v [[Rovníková Guinea|Rovníkové Guineji]], [[Kamerun]]u, [[Demokratická republika Kongo|Demokratické republice Kongo]], [[Mosambik]]u či [[Tanzanie|Tanzanii]].


== Dnešní území ==
== Dnešní území ==

Verze z 12. 1. 2020, 00:01

Tmavě žlutá je území, kde žijí kmeny Bantu

Bantuové jsou početná etno-lingvistická skupina populací mluvících bantuskými jazyky; žijících od rovníkové Afriky až po jih Afriky.

Historie

Původní černošské kmeny hovořící bantuskými jazyky po populační explozi ve staletích před n. l. začaly svou cestu z oblasti rovníkových pralesů na jih a východ za novými oblastmi vhodnými k usídlení. Tehdy používali jazyky skupin sotho a tswana. Jsou uchovány památky z období 3 – 5. století našeho letopočtu na jejich nabytou schopnost v oblasti řemesel, znali hrnčířství, těžbu a zpracování kovů. Zhruba kolem roku 1000 měly jejich osady ve vnitrozemí kamenné domy a tisíce obyvatel.[1] Protože tyto kmeny neovládaly písmo, získání informací o jejich historii a životě je velice obtížné.

Část kmenů se podél východního pobřeží Indického oceánu dostala více na jih. V Jihoafrické republice jsou dnešními jejich potomky Zuluové a Xhosové. Bantuové tvoří významnou část obyvatelstva jak v JAR, tak i v Rovníkové Guineji, Kamerunu, Demokratické republice Kongo, Mosambiku či Tanzanii.

Dnešní území

Většina bantuských kmenů po své cestě z centra Afriky zůstala ve východní části jižní Afriky, kde je dostatek vláhy. Ze severu jejich území ohraničovala řeka Limpopo, ze západu poušť Kalahari.

Stavba obydlí

Staví si kruhové domy s kulatou, případně kuželovitou střechou. Používají hlínu, proutí, traviny, dřevo. Domy jsou seřazeny do kruhu a celá osada je obehnána hradbou. Uvnitř osady je ohrada pro dobytek, kde se odehrávají i náboženské obřady, vedené šamany.

Děti z kmene Bantu na Floridě

Obživa

Živí se sběrem a lovem, chovem dobytka, ovcí a koz. Z plodin pěstují sorgo (čirok), ze kterého umí vařit pivo, dále proso, hrách, dýně a melouny.

Řízení kmenů

Růst obyvatelstva a vznik mnoha vesnic vedly k složité vnitřní struktuře. Rodinné klany měly své starší představitele a náčelníky a také svá shromáždění. Mnohé klany se spojily do kmenů.[2]

Odkazy

Reference

  1. ZIMÁK, Alexandr. Jihoafrická republika. Praha: Libri, 2003. ISBN 80-7277-184-1. Kapitola Bantuové, s. 12. 
  2. Zimák, s.18

Externí odkazy