Oleg Peňkovskij: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebrány 2 bajty ,  před 13 lety
Během dalších cest na Západ dodal agent Hero britským a americkým zpravodajským službám množství vojenských [[příruček]], seznam [[důstojníků]] a agentů GRU i KGB, absolventů Vojenské diplomatické akademie, kteří mají být vysazeni jako špioni na Západ, množství tajných vojenských [[časopisů]], [[konstrukční]] podrobnosti o nových sovětských [[tancích]], atd. Na jedné ze schůzek se také Peňkovskij nechal [[vyfotografovat]] v [[uniformách]] britské a americké [[armády]]. Sám přitom neopomněl zdůraznit svoji důležitost – je plukovníkem tří rozvědek.
Během návštěvy [[Paříže]] v září [[1961]] na sovětské obchodní [[výstavě]] dodal Britům množství [[mikrofilmů]] s dokumenty a informacemi o nových sovětských [[raketách]]. Díky tomu se Američané a Britové dozvěděli, že typ SS-4 s [[doletem]] 2500 [[km]] se již [[sériově]] vyrábí a typ SS-5 s doletem 4500 km je v závěrečné fázi [[vývoje]]. Obě tyto střely mohly nést jadernou [[hlavici]].
Peňkovskij dodal západním zpravodajcům celkem 110 mikrofilmů a z jeho výpovědí bylo pořízeny [[magnetofonové]] záznamy trvající 140 [[hodin]], což po přepsání vydalo na 1200 strojopisných stran. Díky těmto informacím mohlo být vytvořeno přes 10 tisíc stránek [[analýz]] o tehdejším Sovětském svazu. Západní zpravodajci všechny informace od Peňkovského co nejbedlivěji chránilychránili. Například je rozdělovali na dvě podskupiny, z nichž každá údajně měla být z jiného pramene, takže oficiálně měly pocházet ze čtyř zdrojů.
 
 
== Největší úspěch sovětsko-amerického špiona ==
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu