Perlinková vazba: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 14 lety
m
mezery
m (minus tečka)
m (mezery)
{{upravit}}
 
U tkanin s perlinkou se mimo normálního provázání osnovy s útkem vzájemně překřižují dvě sousední osnovní nitě. Pod tzv. ''stojitou osnovní nití'' se podvléká nit obtáčecí (vedená speciální nitěnkou), překříží ji a stabilizuje její polohu tak, že se se nemůže posouvat do strany ani u velmi řídkých tkanin.
 
Tkací stroje na výrobu perlinek jsou opatřeny třemi ''brdy'' (povolovací, základní a obtáčecí). Obtáčecí nit prochází třemi různými nitěnkami a sbíhá se se stojitou nití do společného zubu paprsku.
<ref>http://www.lindauer-dornier.com/german/insider/insider_13/artikel5.htm</ref>
 
Perlinková vazba se používá u velmi řídkých záclonovin, na přnapř. ''voálů''. Touto vazbou dříve často tkané druhy, jako ''markyzet'' nebo ''etamín'', se dnes však dají mnohem levněji vyrábět jako pletenina. Tkané záclonoviny proto hodně ztratily na významu. <ref>http://www.raumausstattung.de/wohnen/detail-seriennummer-252.htm</ref>
 
Kraje tkanin z bezčlunkových stavů (to jsou dnes prakticky všechny) se musí zpevňovat, aby se nepáraly. Protkání kraje perlinkovou vazbou se k tomu účelu používá nejčastěji.

Navigační menu