Elektrostrikce: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Addbot (diskuse | příspěvky)
m Bot: Odstranění 8 odkazů interwiki, které jsou nyní dostupné na Wikidatech (d:q534928)
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
'''Elektrostrikce''' je nepřímý [[piezoelektrický jev]], při němž se vlivem vnějšího [[elektrické pole|elektrického pole]], či pod vlivem změny tohoto elektrického pole, změní též tvar či velikost okolních nevodičů, tzv. [[dielektrikum|dielektrik]]. Využívá se ho například v krystalových [[oscilátor]]ech pro stabilizaci frekvence. Hlavní rozdíl tedy je, že elektrostrikce je u všech dielektrických materiálů, piezoelektrický jev pouze u [[Anizotropní látka|anizotropních]] materiálů.
'''Elektrostrikce''' je fyzikální jev, při kterém vlivem vnějšího [[elektrické pole|elektrického pole]], či pod vlivem změny tohoto elektrického pole dochází k deformaci [[dielektrikum|dielektrik]]. Deformace bývá přímo uměrná čtvrté mocnině inenzity elektrického pole. Elektrostrikce ačkoliv je [[piezoelektrický jev|nepříménu piezoelektrickému jevu]] podobná , bývá za tento jev chybně zaměňována. K elektrostrikci dochází ve všech dielektrických materiálech, na rozdíl od jevu piezoelektrického vyskytujícího se pouze v piezoelektrických materiálech.

Využívá se například v krystalových [[oscilátor]]ech pro stabilizaci frekvence, či v aktuátorech s velmi malými posuvy (jednotky μm)


{{Pahýl}}
{{Pahýl}}

Verze z 24. 3. 2015, 21:28

Elektrostrikce je fyzikální jev, při kterém vlivem vnějšího elektrického pole, či pod vlivem změny tohoto elektrického pole dochází k deformaci dielektrik. Deformace bývá přímo uměrná čtvrté mocnině inenzity elektrického pole. Elektrostrikce ačkoliv je nepříménu piezoelektrickému jevu podobná , bývá za tento jev chybně zaměňována. K elektrostrikci dochází ve všech dielektrických materiálech, na rozdíl od jevu piezoelektrického vyskytujícího se pouze v piezoelektrických materiálech.

Využívá se například v krystalových oscilátorech pro stabilizaci frekvence, či v aktuátorech s velmi malými posuvy (jednotky μm)