Hnutí Zeitgeist: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 85 bajtů ,  před 7 lety
bez shrnutí editace
m (→‎Literatura: mezery)
'''Hnutí Zeitgeist''' ('''The Zeitgeist Movement''', TZM) založil režisér [[Peter Joseph]] začátkem roku 2009, krátce po zveřejnění dokumentárního filmu [[Zeitgeist: Addendum]]. Současným posláním hnutí je hlavněpředevším šířit osvětu o problémech a nedostatcích současného společenského zřízení a zároveň představit jako jednu z možných alternativ systém zdrojové ekonomiky (resource-based economy, RBE).
 
Hnutí neníje politickéapolitické, nepodléhá žádné z existujících politických ideologií, nespolupracuje s politickými stranami, jednotlivci ani zájmovými skupinami, které podporují současný politický, ekonomický a kulturní systém. Hnutí není náboženské, protože odmítá dogmatický světonázor prosazovaný existujícími náboženskými organizacemi a sektami. Hnutí není ani esoterické, protože odmítá jakékoli pseudovědecké vidění světa, které je založené na vytváření dojmu vědeckosti, zároveň však ignoruje nebo přinejmenším nedodržuje průměrné vědecké postupy. Hnutí dále není nacionalistické, rasistické ani sexistické, protože odmítá představu o nadřazenosti jednoho národa, etniky, státu nebo pohlaví nad druhým(i), stejně jako xenofobii, šovinismus nebo přehnaný patriotizmus. Hnutí obhajuje princip trvalé [[trvalá udržitelnost|trvalé udržitelnosti]] a současně podporuje [[Projekt Venus|The Venus Project]] [[Jacque Fresco|Jacqua Fresca]]. Myšlenky a postoje hnutí jsou odráženy ve filmové sérii ''Zeitgeist'' Petera Josepha ([[Zeitgeist The Movie]], [[Zeitgeist: Addendum]] a [[Zeitgeist: Moving Forward]]).
 
== Koncept hnutí ==
Hlavním cílem hnutí Zeitgeist (The Zeitgeist Movement) je celospolečenská osvěta, šíření ideje nutnosti zásadní změny a seznamování lidí s konceptem zdrojové ekonomiky po celém světě. Hnutí Zeitgeist je mezinárodně organizované v takzvaných chapterech - buňkách. Tyto „místní pobočky“ hnutí existují dnes již v přibližně 60 zemích světa, včetně České republiky. Členové hnutí se snaží poskytovat informace o současné celospolečenské situaci a nabízí alternativy možných dílčích řešení přes své webové stránky [http://www.zeitgeistmovement.cz www.zeitgeistmovement.cz], přes svůj [[YouTube]] kanál, probírá různá témata na diskuzním forufóru a každý rok organizuje tzv. Z-DAY, což je- přednáškový den, kde se přednáší a diskutují různá témata.
 
== Fáze hnutí ==
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu