Sono Centrum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sono Centrum
Poloha
AdresaŽabovřesky, ČeskoČesko Česko
UliceVeveří
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sono Centrum je víceúčelová stavba v ulici Veveří v Brně-Žabovřeskách. Otevřena byla roku 2016. Devítipatrová budova sdružuje hotel, hudební klub, konferenční sál a restauraci. Prosklená budova, v jejímž středu je koule, je dílem architekta Františka Šmédka.[1] Sono Centrum je provozováno firmou Sono Records a jejím investorem Jiřím Štoplem.

Pro svůj atypický tvar si Sono Centrum vysloužilo celou řadu přezdívek, mimo jiné i „Hvězda smrti“, podle fiktivní stanice z filmů Star Wars.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budova vznikla v místě bývalého brownfieldu, resp. dlouhodobě nevyužité proluky v zástavbě ulice Veveří.[3] Vznik Sono Centra provázela dlouho se táhnoucí korupční kauza. Bývalý starosta městské části Brno-Žabovřesky Aleš Kvapil a lobbista Radovan Novotný požadovali od investora stavby Jiřího Štopla peníze za „nekomplikování“ stavby. Kauza dostala politiky do vězení.[4]

Hudební klub[editovat | editovat zdroj]

Hudební klub má kapacitu okolo 1200 míst ke stání nebo 700 k sezení. Sál tvoří plocha a dva ochozy, VIP prostor a pět barů.

Mezi interprety, kteří v Sono Centru zahráli, patří např. Alt-J, Oláfur Arnalds, Glen Hansard, Dylan Moran, Bill Bailey, Smokie, Kabát, Pražský výběr, Tři sestry nebo Priessnitz.

Hotel[editovat | editovat zdroj]

Čtyřhvězdičkový hotel disponuje ve svých 9 patrech celkovou kapacitu 72 lůžek.

Restaurace[editovat | editovat zdroj]

V restauraci najde místo 110 osob a typický je pro ni koncept street food.

Konferenční sál[editovat | editovat zdroj]

Konferenční sál je nejnovější částí Sono Centra, která vznikla v roce 2016. Poskytuje prostor pro 120 lidí a slouží k pořádání přednášek a konferencí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Šmédek: U SONO Centra jsem využil optické klamy architektury - Archspace. Archspace. 2014-05-19. Dostupné online [cit. 2017-05-25]. (anglicky) 
  2. Brno má nový hudební klub. Je uvnitř koule a chce vládnout Moravě. iDNES.cz [online]. 2014-04-24 [cit. 2017-05-25]. Dostupné online. 
  3. Střed Brna je královstvím opuštěných továren. Oživovat se je daří pomalu. iDNES.cz [online]. 2017-04-01 [cit. 2017-05-25]. Dostupné online. 
  4. Sonocentrum bývalo symbolem korupce v Brně. Stává se špičkovým sálem. iDNES.cz [online]. 2014-01-31 [cit. 2017-05-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]