Sonic the Hedgehog (herní série)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sonic the Hedgehog
Sonic The Hedgehog.svg
Základní informace
Žánryplošinovka
logická videohra
pinball
závodní videohra
shoot ’em up
rytmická videohra
bojová videohra
RPG
sci-fi videohra
VývojářiSonic Team
Gameloft
BioWare
Compile
Dimps
Hudson Soft
Jupiter
Appaloosa Interactive
Sanzaru Games
Sega AM2
Sega Sports R&D
Sega Technical Institute
SIMS Co., Ltd.
Sumo Digital
The Creative Assembly
Traveller's Tales
VydavateléSega
Tectoy
SNK
THQ
Infogrames
Nokia
Nintendo
PlatformyMega Drive
Sega 32X
Sega CD
Sega Saturn
Dreamcast
Nintendo GameCube
N-Gage
Sega Master System
PlayStation 2
PlayStation 3
PlayStation 4
PlayStation Portable
PlayStation Vita
Nintendo DS
Game Boy Advance
Microsoft Windows
iOS
Xbox 360
Xbox One
Nintendo 3DS
Wii U
Wii
Xbox
Sega Game Gear
Sega Pico
Nintendo Switch
Game.com
macOS
Android
Ouya
video game arcade cabinet
mobilní telefon
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sonic the Hedgehog je série videoher pro herní konzole značky SEGA, objevující se také na PC. Poprvé se objevuje ve stejnojmenné hře Sonic the Hedgehog roku 1991. Tehdy společnost SEGA potřebovala svého maskota, jako mělo například Nintendo postavu Maria. Cílem bylo dostat do hry postavu, která bude bezpohlavní, aby si jí mohli oblíbit všichni hráči, tak se zrodil Sonic.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Ježek Sonic[editovat | editovat zdroj]

Samostatný článek o Sonicovi

Sonic je modrý ježek v červených botech. Jeho hlavní zbraní jsou bodliny, kterými útočí na nepřátele, když se stočí do klubíčka ostnů. Takto roztočit se umí i na místě a následně vyrazit vpřed vysokou rychlostí. Během her může získat dodatečné vlastnosti, jako vyšší zrychlení běhu, zrychlení na rychlost zvuku, dočasnou nesmrtelnost apod.

Miles „Tails“ Prower[editovat | editovat zdroj]

Miles, spíše znám jako Tails je oranžová lištička, která Sonicovi od 2. dílu pomáhá v boji proti nepřátelům. Přezdívku získal díky netradičním 2 ocasům, které umí roztočit jako vrtuli a vzlétnout. Oproti Sonicovi nedokáže vyvinout takovou rychlost a vyskočí o něco méně.

Knuckles the Echidna[editovat | editovat zdroj]

Knuckles je ježura, Sonicův rival i spolubojovník v jednom. Jeho rasta copy vypadají podobně jako Sonicovy bodliny, ale neslouží k útoku. Mezi jeho vlastnosti patří silné údery pěstmi a plachtění vzduchem.

Dr. Robotnik[editovat | editovat zdroj]

Dr. Robotnik, také znám jako Doctor Eggman, je úhlavním nepřítelem Sonica. Je velmi obézní a jeho hlavní dominantou jsou smrtící stroje, které ovládá a snaží se s nimi zničit Sonica a ostatní. Od první hry Sonic the Hedgehog přeměňoval hodná zvířátka na roboty, které Sonic musel osvobodit. Na konci každé úrovně vyrazil proti Sonicovi s levitujícím strojem osazeným různými zbraněmi.

Metal Sonic[editovat | editovat zdroj]

Metal Sonic je robot, kterého sestrojil Dr. Robotnik za účelem zničení Sonica jeho vlastními zbraněmi. Poprvé se objevuje už ve hře Sonic CD jako Sonicův nepřítel. Oproti ostatním jeho robotům v něm není uvězněno žádné zvířátko.

Prvky her[editovat | editovat zdroj]

Emeralds[editovat | editovat zdroj]

Emeraldy

Emeraldy chaosu nebo jednoduše Kameny Chaosu Sonic sbírá po skončení každé úrovně, pokud dosáhl potřebného počtu prstýnků. Pokud hráč nezíská všechny, na konci hry se objeví Dr. Robotnik s kameny a oznámením, aby to hráč zkusil znovu. Od druhého dílu se po sesbírání všech Emeraldů a držení alespoň 50 kroužků hlavní hrdina promění ve žlutého „Super Sonica“, v této formě je téměř nesmrtelný a získá obrovskou rychlost.

Rings[editovat | editovat zdroj]

rotující prstýnky

Rings nebo klasicky Prstýnky Sonic a jeho přátelé sbírají během úrovní. Pokud je Sonic zraněn od nějakého nepřítele, ztratí všechny prstýnky. Pokud je Sonic zraněn a nemá u sebe prstýnky, ztrácí jeden život a začíná úroveň zvonu, resp. od posledního záchytného bodu. Při překročení určitého počtu nasbíraných prstýnků získává jeden život. Pokud má u sebe určitý počet prstýnků při ukončení úrovně, má možnost účastnit se úrovně o jeden z Emeraldů.

Hry série[editovat | editovat zdroj]

První hry byly klasické plošinovky. Protože se vývojáři společnosti Sega chtěli maximálně vyhnout podobnosti her typu Super Mario Bros., Sonic, jako zbraň proti nepřátelům nepoužíval žádné kuličky, střelbu apod., ale vlastní bodliny, když se stočil do rotujícího klubíčka.

Později se objevil i v kombinované plošinovce s pinballem pod názvem Sonic's Spinball, kde hráč spíše ovládal vedlejší prvky, kterými posouval rotujícího Sonica dále ve hře.

8bitové systémy[editovat | editovat zdroj]

16bitové systémy[editovat | editovat zdroj]

32bitové systémy[editovat | editovat zdroj]

6. generace herních konzolí[editovat | editovat zdroj]

7. generace herních konzolí[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]