Sonic the Hedgehog (herní série)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sonic the Hedgehog
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog II
Sonic the Hedgehog 3

Sonic's Spinball
Návrhář: Sonic the Hedgehog (1991): Naoto Ohshima
Vývojář: SEGA
Podobné:

Super Mario Bros.   Another World   Contra   Jazz Jackrabbit   Krusty's Super Fun House   World of Illusion   Quackshot  

Zool
Související:

Sega  

Ježek Soník

Sonic the Hedgehog je série her pro herní konzole značky SEGA, objevující se také na PC. Poprvé se objevuje ve stejnojmenné hře Sonic the Hedgehog roku 1991. Tehdy společnost SEGA potřebovala svého maskota, jako mělo například Nintendo postavu Maria. Cílem bylo dostat do hry postavu, která bude bezpohlavní, aby si jí mohli oblíbit všichni hráči, tak se zrodil Sonic.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Ježek Sonic[editovat | editovat zdroj]

Samostatný článek o Sonicovi

Sonic je modrý ježek v červených botech. Jeho hlavní zbraní jsou bodliny, kterými útočí na nepřátele, když se stočí do klubíčka ostnů. Takto roztočit se umí i na místě a následně vyrazit vpřed vysokou rychlostí. Během her může získat dodatečné vlastnosti, jako vyšší zrychlení běhu, zrychlení na rychlost zvuku, dočasnou nesmrtelnost apod.

Miles "Tails" Prower[editovat | editovat zdroj]

Miles, spíše znám jako Tails je oranžová lištička, která Sonicovi od 2. dílu pomáhá v boji proti nepřátelům. Přezdívku získal díky netradičním 2 ocasům, které umí roztočit jako vrtuli a vzlétnout. Oproti Sonicovi nedokáže vyvinout takovou rychlost a vyskočí o něco méně.

Knuckles the Echidna[editovat | editovat zdroj]

Knuckles je ježura, Sonicův rival i spolubojovník v jednom. Jeho rasta copy vypadají podobně jako Sonicovi bodliny, ale neslouží k útoku. Mezi jeho vlastnosti patří silné údery pěstmi a plachtění vzduchem.

Dr. Robotnik[editovat | editovat zdroj]

Dr. Robotnik, také znám jako Doctor Eggman, je úhlavním nepřítelem Sonica. Je velmi obézní a jeho hlavní dominantou jsou smrtící stroje, které ovládá a snaží se s nimi zničit Sonica a ostatní. Od první hry Sonic the Hedgehog přeměňoval hodná zvířátka na roboty, které Sonic musel osvobodit. Na konci každé úrovně vyrazil proti Sonicovi s levitujícím strojem osazeným různými zbraněmi.

Metal Sonic[editovat | editovat zdroj]

Metal Sonic je robot, kterého sestrojil Dr. Robotnik za účelem zničení Sonica jeho vlastními zbraněmi. Poprvé se objevuje už ve hře Sonic CD jako Sonicův nepřítel. Oproti ostatním jeho robotům v něm není uvězněno žádné zvířátko.

Prvky her[editovat | editovat zdroj]

Emeralds[editovat | editovat zdroj]

Emeraldy

Emeraldy chaosu nebo jednoduše Kameny Chaosu Sonic sbírá po skončení každé úrovně, pokud dosáhl potřebného počtu prstýnků. Pokud hráč nezíská všechny, na konci hry se objeví Dr. Robotnik s kameny a oznámením, aby to hráč zkusil znovu. Od druhého dílu se po sesbírání všech Emeraldů a držení alespoň 50 kroužků hlavní hrdina promění ve žlutého "Super Sonica", v této formě je téměř nesmrtelný a získá obrovskou rychlost.

Rings[editovat | editovat zdroj]

rotující prstýnky

Rings nebo klasicky Prstýnky Sonic a jeho přátelé sbírají během úrovní. Pokud je Sonic zraněn od nějakého nepřítele, ztratí všechny prstýnky. Pokud je Sonic zraněn a nemá u sebe prstýnky, ztrácí jeden život a začíná úroveň zvonu, resp. od posledního záchytného bodu. Při překročení určitého počtu nasbíraných prstýnků získává jeden život. Pokud má u sebe určitý počet prstýnků při ukončení úrovně, má možnost účastnit se úrovně o jeden z Emeraldů.

Hry série[editovat | editovat zdroj]

První hry byly klasické plošinovky. Protože se vývojáři společnosti Sega chtěli maximálně vyhnout podobnosti her typu Super Mario Bros., Sonic, jako zbraň proti nepřátelům nepoužíval žádné kuličky, střelbu apod., ale vlastní bodliny, když se stočil do rotujícího klubíčka.

Později se objevil i v kombinované plošinovce s pinballem pod názvem Sonic's Spinball, kde hráč spíše ovládal vedlejší prvky, kterými posouval rotujícího Sonica dále ve hře.

8-bitové systémy[editovat | editovat zdroj]

16-bitové systémy[editovat | editovat zdroj]

32-bitové systémy[editovat | editovat zdroj]

6. generace herních konzolí[editovat | editovat zdroj]

7. generace herních konzolí[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]