Solomon R. Guggenheim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Solomon R. Guggenheim
Narození 2. února 1861
Filadelfie
Úmrtí 3. listopadu 1949 (ve věku 88 let)
New York
Povolání sběratel umění a podnikatel
Rodiče Meyer Guggenheim
Příbuzní bratři William B. Guggenheim, Isaac Guggenheim, Murray Guggenheim, Benjamin Guggenheim, Simon Guggenheim a Daniel Guggenheim
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Solomon R. Guggenheim (2. února 1861 Philadelphia - 3. listopadu 1949 New York City) byl americký průmyslník, filantrop a mecenáš.

Solomon Robert Guggenheim se narodil v rodině bohatého podnikatele a majitele dolů, který do USA přišel 1848 ze Švýcarska. Tam Guggenheim také studoval, po návratu pracoval v rodinné firmě, která obchodovala s mědí, založil Yukon Gold Company a velmi zbohatl. Počátkem 30. let ho německá šlechtična a později první ředitelka jeho muzea H. von Rebay přesvědčila, aby začal sbírat moderní umění. Guggenheim nakoupil díla V. Kandinského a dalších, roku 1937 založil Guggenheimovu nadaci (Solomon R. Guggenheim Foundation) na podporu moderního umění a roku 1939 otevřel v New Yorku Museum of Non-Objective Art, kde zpřístupnil své sbírky. Roku 1943 pověřil architekta Frank Lloyd Wrighta, aby navrhl novou budovu muzea. Zemřel roku 1949, dnešní Guggenheimovo muzeum bylo postaveno teprve v letech 1956-1959.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]