Solomon R. Guggenheim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Solomon R. Guggenheim
Solomon R. Guggenheim.jpg
Narození 2. února 1861
Filadelfie
Úmrtí 3. listopadu 1949 (ve věku 88 let)
New York
Děti Eleanor May Guggenheim
Rodiče Meyer Guggenheim
Příbuzní William B. Guggenheim, Isaac Guggenheim, Murray Guggenheim, Benjamin Guggenheim, Simon Guggenheim a Daniel Guggenheim (sourozenci)
David Andrew Noel Stuart, Viscount Stuart[1], Robert John Ochiltree Stuart, Viscount Stuart[1], Arthur Stuart, 8th Earl Castle Stewart[1] a Simon Walter Erskine Stuart[1] (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Solomon R. Guggenheim (2. února 1861 Philadelphia3. listopadu 1949 New York City) byl americký průmyslník, filantrop a mecenáš.

Solomon Robert Guggenheim se narodil v rodině bohatého podnikatele a majitele dolů, který do USA přišel 1848 ze Švýcarska. Tam Guggenheim také studoval, po návratu pracoval v rodinné firmě, která obchodovala s mědí, založil Yukon Gold Company a velmi zbohatl. Počátkem 30. let ho německá šlechtična a později první ředitelka jeho muzea H. von Rebay přesvědčila, aby začal sbírat moderní umění. Guggenheim nakoupil díla V. Kandinského a dalších, roku 1937 založil Guggenheimovu nadaci (Solomon R. Guggenheim Foundation) na podporu moderního umění a roku 1939 otevřel v New Yorku Museum of Non-Objective Art, kde zpřístupnil své sbírky. Roku 1943 pověřil architekta Frank Lloyd Wrighta, aby navrhl novou budovu muzea. Zemřel roku 1949, dnešní Guggenheimovo muzeum bylo postaveno teprve v letech 1956-1959.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Solomon R. Guggenheim na německé Wikipedii.

  1. a b c d Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]