Solomon R. Guggenheim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Solomon R. Guggenheim
Narození2. února 1861
Filadelfie
Úmrtí3. listopadu 1949 (ve věku 88 let)
New York
Povolánísběratel umění, podnikatel a průmyslník
ChoťIrene Guggenheim (od 1895)
DětiEleanor Guggenheim[1]
Barbara Josephine Guggenheim
RodičeMeyer Guggenheim a Barbara Meyer[2]
RodGuggenheim family
PříbuzníWilliam B. Guggenheim, Isaac Guggenheim, Murray Guggenheim, Benjamin Guggenheim, Simon Guggenheim a Daniel Guggenheim (sourozenci)
David Stuart, Viscount Stuart[1], Robert Stuart, Viscount Stuart[1], Arthur Stuart, 8th Earl Castle Stewart[1] a Simon Stuart[1] (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Solomon R. Guggenheim (2. února 1861 Philadelphia3. listopadu 1949 New York City) byl americký průmyslník, filantrop a mecenáš.

Solomon Robert Guggenheim se narodil v rodině bohatého podnikatele a majitele dolů, který do USA přišel 1848 ze Švýcarska. Tam Guggenheim také studoval, po návratu pracoval v rodinné firmě, která obchodovala s mědí, založil Yukon Gold Company a velmi zbohatl. Počátkem 30. let ho německá šlechtična a později první ředitelka jeho muzea H. von Rebay přesvědčila, aby začal sbírat moderní umění. Guggenheim nakoupil díla V. Kandinského a dalších, roku 1937 založil Guggenheimovu nadaci (Solomon R. Guggenheim Foundation) na podporu moderního umění a roku 1939 otevřel v New Yorku Museum of Non-Objective Art, kde zpřístupnil své sbírky. Roku 1943 pověřil architekta Frank Lloyd Wrighta, aby navrhl novou budovu muzea. Zemřel roku 1949, dnešní Guggenheimovo muzeum bylo postaveno teprve v letech 1956-1959.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Solomon R. Guggenheim na německé Wikipedii.

  1. a b c d e Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]