Socialistische Partij Anders

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Socialistische Partij Anders logo.svg

Socialistische Partij – Anders (zkr. SPA.A, česky Socialistická strana - jinak) je belgická vlámská sociálně demokratická strana.

Za počátek strany můžeme považovat rok 1978, kdy došlo k rozdělení původní Belgické socialistické strany na její vlámskou a valonskou část. Už od počátku 70. let 20. století však měla ale obě národnostní křídla strany značnou autonomii.[1] Byla poslední ze tří největších belgických uskupení, u nichž došlo k rozdělení podle národnostní linie.

Jedná se o jednu z předních vlámských politickách stran, nicméně postavení socialistů ve Vlámsku bylo vždy mnohem slabší ve srovnání s více průmyslovým Valonskem. Po rozdělení byla na rozdíl od svého valonského protějšku nucená orientovat se i více jako národní strana hájící vlámské zájmy. Další odlišnost spočívala i ve vyšším zastoupení katolíků mezi jejími voliči, což mělo v minulosti za následek i užší spolupráci s Křesťanskou lidovou stranou.[2]

Podobně jako další belgické strany prodělali vlámští socialisté několik změn názvu své strany. Její původní název Belgická socialistická strana (Belgische Socialistische Partij) se v roce 1980 změnil na Socialistická strana (Socialistische Partij). V roce 2001 došlo k poslední změně názvu strany na nynějí Socialistische Partij – Anders (Socialistická strana - jinak), který měl na ni odkazovat coby na alternativu.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Blanka Říchová a kol.: Komparace politických systémů II. Praha, VŠE 2004,s. 42.
  2. Blanka Říchová a kol.: Komparace politických systémů II. Praha, VŠE 2004,s. 43.
  3. Maxmilián Strmiska – Vít Hloušek – Lubomír Kopeček – Roman Chytílek: Politické strany moderní Evropy. Praha, Portál 2005, s 135.