Socha svatého Jana Nepomuckého (Osičky)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Socha svatého Jana Nepomuckého (Osičky)
Socha sv. Jana Nepomuckého (Osičky).jpg
Základní údaje
Kód památky 23706/6-5498 (PkMISSezObr)
Popis
Materiál pískovec
Umístění
Umístění Osičky
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Socha svatého Jana Nepomuckého pochází z roku 1724 a nalézá se na okraji vesnice Osičky u silnice spojující Osice se Syrovátkou. Socha je od neznámého lidového sochaře. Barokní pískovcová socha je chráněna jako kulturní památka ČR. Národní památkový ústav tuto sochu uvádí v katalogu památek pod rejstříkovým číslem ÚSKP 23706/6-5498.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Barokní socha světce je umístěna vysokém hranolovitém pilíři s po všech čtyřech stranách mírně vystouplými zrcadly, ve kterých byly původně umístěny v současnosti již nečitelné nápisy. Pilíř se sochou stojí na podstavci umístěném na pískovcové desce na okraji obce při silnici a odbočce polní cesty do obce Dobřenice.

Socha představuje robustní postavu světce v typickém ikonografickém pojetí oděnou v kanovnickém rouchu s biretem na hlavě s plnovousem, okolo které je svatozář s hvězdami. Pravá ruka světce je nepřirozeně vysazena tak, aby přidržovala křížek, který však již dlouho chybí. Levá ruka s neuměle tvarovanými prsty přidržovala křížek zespodu.

Socha byla v roce 1986 restaurována akademickou sochařkou Jindřiškou Tuhou-Zímovou. Nápisy tehdy nebyly obnoveny, světci byl doplněn kovový kříž, který však již v roce 2005 chyběl.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Umělecké památky Čech I. - IV. Emanuel POCHE (ed.). Praha 1977, strana 1162

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]