Snapback

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Snapback kšiltovka Los Angeles Lakers Arch with Logo G2 (Mitchell & Ness). Pohled zezadu s typickým nastavitelným páskem
Snapback kšiltovka Los Angeles Lakers Arch with Logo G2 (Mitchell & Ness). Pohled z boku
Snapback kšiltovka Los Angeles Lakers Arch with Logo G2 (Mitchell & Ness). Pohled z úhlu
Snapback kšiltovka Los Angeles Lakers Arch with Logo G2 (Mitchell & Ness). Pohled zepředu

Snapback je typ kšiltovky s nastavitelnou velikostí, což zajišťuje specifický zacvakávací pásek na zadní straně (odtud název snapback – anglicky „zacvakávání vzadu“). Obvykle mají tyto čepice rovný (plochý) kšilt. Vychází z designu tzv. fitted čepic, které vzadu nemají vykrojení látky a zapínací pásek (jejich velikost tedy není přizpůsobitelná vůbec, nebo jen velmi omezeně) a které se proslavily tím, že je nosí profesionální hráči baseballu. Snapback čepice jsou levnější než baseballové fitted a v posledních letech výrazně roste jejich popularita (především mezi mládeží a komunitou kolem hip hopu).

Dnes se snapback čepice dostávají i do písní slavných rapperů, jako jsou např. Wiz Khalifa nebo Mac Miller z Philadelphie. Mimo jiné i to zapříčiňuje masivní návrat snapback kšiltovek v roce 2011 a narůstající zájem o retro a vintage modely s klasickými barvami a motivy sportovních týmů.

Střihy snapback čepic[editovat | editovat zdroj]

Čepice s kšiltem (kšiltovky) se dělí podle střihů koruny na šestipanelové, A-Frame, pětipanelové a trucker.

Snapback čepice v Hip hopu[editovat | editovat zdroj]

Populární hiphopoví zpěváci Tupac Shakur, Eazy-E, N.W.A., Dr. Dre nebo Ice Cube na začátku 90. let začali snapback čepice ve velkém propagovat. Mohli jejich prostřednictvím mj. ještě lépe vyjádřit svůj vztah k rodnému městu či čtvrti, potažmo k místním sportovním týmům. Používali je ve svých hudebních klipech, obrázcích alb či filmech a tak dali vzniknout novému výraznému trendu.

Další typy zapínání[editovat | editovat zdroj]

Kromě snapbacků existují ještě další typy čepic, jejichž názvy vznikly podle jejich typu zapínání. Především je to strapback (s přezkou), zipback (se zipem či suchým zipem) nebo také tieback (šátkový úvaz).