Přezka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O vulvě psů pojednává článek vateň.
Přezka ze 7. století
Opasek s přezkou
Rychlospojka
Přezka na plaveckých brýlích
Plynová maska
BDSM výbava s přezkou
Lyžařské boty s napínacími přezkami

Přezka zapínací prvek pro spojení konců řemenů. Nejčastěji je základem třmen (oko) s pohyblivým trnem nebo více trny, upevněný na řemenu. Okem je protažen konec řemenu s otvory ať už jiného řemenu, nebo opačný konec stejného řemenu. Trn (trny) se prostrčí otvorem na konci řemenu a tahem jsou oba konce řemenu pevně spojeny. Třmen i trn jsou většinou kovové, výjimečně plastové. Z estetických důvodů bývají přezky provedené s krytem, často zdobným.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V Evropě jsou přezky poprvé doloženy v antice. Ve středověku už běžně najdeme přezky na opascích mužů i žen. Někteří si dopřáli přezky vykládané polodrahokamy, na jiných přezkách je možné najít zdobení smaltem nebo drahými kovy. V 17. a 18. století už byly přezky používány k zapínání bot, nejrůznějších kusů oděvu i náhrdelníků a často byly bohatě zdobené. Nejčastěji byla funkční část zhotovena z železa a na ni byl připevněn ozdobný díl z cínu, stříbra nebo i zlata. Dnes jsou přezky hlavně součástí opasků a některé obuvi, hlavně sandálů. Mimo to slouží k uzavírání tašek, batohů, různých postrojů nebo řemínků třeba náramkových hodinek. Velké množství přezek se dá najít také na výbavě pro BDSM.

Alternativní způsoby zapínání kromě přezek[editovat | editovat zdroj]

Modifikace přezky[editovat | editovat zdroj]

  • namísto pohyblivého trnu je součástí přezky jen pevný výstupek, který zapadne do otvoru v řemenu
  • přezka obsahuje mimo trny také pohyblivou příčku, která umožní zkracování řemenu na straně přezky
  • plastové výlisky s pružnými výstupky jsou na obou koncích řemenu, používá se hlavně jako rychlospojka na sportovním vybavení a zavazadlech

Přezka jako součást sportovního vybavení a ochranných pomůcek[editovat | editovat zdroj]

Součástí mnoha druhů sportovní výbavy jsou spojovací prvky, tradičně označované také jako přezky. Zčásti jde o účelově konstruované spojovací prvky, které jsou připevněny na nějaký pás, řemen, popruh. Příkladem mohou být pásky pro upevnění přileb, vyvažovací opasky potápěčů nebo úvazy horolezců. Ještě dále jsou přezky vyrobené jako součást složitějšího předmětu. Ty mají s původní přezkou společné jen to, že se do nich jako protikus zasouvá pásek. Často pásek z plastu nebo gumy. Příkladem mohou být upevňovací pásky různých ochranných brýlí (plaveckých, lyžařských), případně potápěčských nebo plynových masek.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jana Kocurková, Škola střihu - pánské kalhoty; Informatorium 2002; ISBN 80-86073-93-9

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Přezka ve Wikimedia Commons V tomto článku byl použit překlad textu z článku Schnalle na německé Wikipedii.