Smysl života

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Smysl života (rozcestník).

Smysl života je filosofická otázka týkající se významu života či existence obecně. Může být také vyjádřena jako otázky „Proč jsme tady?“, „O čem je život?“ nebo „Jaký je smysl existence?“. Smysl života je předmětem mnohých filosofických, vědeckých a teologických úvah. V psychologii se smyslem života zabývá existenciální analýza a logoterapie V. E. Frankla.

Podle papeže Řehoře V. smysl života spočívá v tom, kolik štěstí a kolik lásky člověk rozdal.[zdroj?]

Alternativní pohled na štěstí jako smysl života[editovat | editovat zdroj]

Objektivismus jako filosofie pro naplněný život na Zemi říká naopak, že smyslem života je hledání vlastního štěstí[zdroj?]. To může mít spoustu podob, ale cestou k jeho nalezení hrdost na vlastní čestné úspěchy, absence studu za ně, absence toho, že vlastní život člověka je jakousi vinou a že bychom se měli stále někomu klanět za to, že jsme lidé. Ano, jsme všichni lidé – lidé s chybami i schopnostmi, lidé padající i stoupající. Ale vyslovujme to, že jsme lidé, s adekvátní hrdostí. Objektivismus neuznává dědičný (prvotní) hřích. Dle Randové se člověk rodí s tím, že nikomu nic nedluží, stejně jako nikdo nedluží nic jemu. Samozřejmě zpočátku obdrží spoustu věcí „zdarma", respektive jako investici třeba od rodičů či přátel, kterou později splatí tu tím, tu oním způsobem.

Podle fiktivního spisovatele Kilgora Trouta z románů od Kurta Vonneguta, je smysl života být očima, ušima a vědomím stvořitele vesmíru.[zdroj?]