Služební medaile civilní obrany s vavřínovou ratolestí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Služební medaile civilní obrany s vavřínovou ratolestí
Sivilforsvarsmedaljen med laurbærgren
Uděluje

Norské království
Založeno 6. listopadu 2003
Stát NorskoNorsko Norsko
Status dosud udílena
Ostatní vyznamenání
Vyšší Služební medaile policie s vavřínovou ratolestí
Nižší Medaile za obranu 1940–1945
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načístpřidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Služební medaile civilní obrany s vavřínovou ratolestí (norsky Sivilforsvarsmedaljen med laurbærgren) je norské vyznamenání založené roku 2003 udílené příslušníkům civilní obrany.

Historie a pravidla udílení[editovat | editovat zdroj]

Medaile byla založena dne 6. listopadu 2003. Udílena je příslušníkům civilní obrany za úspěchy ve službě.[1][2] Toto vyznamenání spravuje Ředitelství pro civilní obranu a nouzové plánování (norsky Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap). Medaile může být nošena na uniformě civilní obrany a na norských vojenských uniformách. Status medaile byl změněn 16. září 2020.

Medaile může být udělena osobám, které prokázaly osobní dovednosti a úsilí nad rámec očekávaných služebních povinností pracovníků civilní obrany. Udělena může být i za dlouhodobý přínos pro agenturu a rozvoj norské civilní obrany. Může být udělena i mimo zaměstnance agentury lidem, kteří díky svému profesionálnímu postavení či z vlastní iniciativy poskytli záslužnou pomoc civilní obraně.

Popis medaile[editovat | editovat zdroj]

Medaile kulatého tvaru je vyrobena ze stříbra. Na přední straně je znak civilní obrany, tedy lev držící štít a celý výjev je korunován královskou korunou. Na zadní straně je nápis SIVILFORSVARET – FOR TJENESTER.

Stuha je šedá s tenkým modrým pruhem uprostřed. Na stuze je stříbrná vavřínová ratolest.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sivilforsvarsmedaljen med laurbærgren na norské (bokmål) Wikipedii.

  1. a b ODM of Norway: Civil Defence Service Medal. www.medals.org.uk [online]. [cit. 2021-03-12]. Dostupné online. 
  2. Wayback Machine. web.archive.org [online]. 2011-07-24 [cit. 2021-03-12]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-07-24.