Sljeme

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sljeme
Televizní věž na Sljemenu
Televizní věž na Sljemenu

Vrchol1035 m n. m.
Poloha
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
PohoříMedvednica
Souřadnice
Sljeme
Sljeme
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sljeme (1035 m n. m.) je nejvyšší hora Medvednice, menšího pohoří na severozápadě Chorvatska, nacházejícího se těsně na sever od hlavního města Záhřeb.

Menší vysílací věž

V rámci pohoří je výškově nevýrazný vrchol snadno identifikovatelný díky 169 m vysokému vysílači vybudovanému v roce 1973. Během války o nezávislost Chorvatska byl v říjnu 1991 na vysílač podniknut bombový nálet jugoslávskou armádou, jehož následkem bylo páté, čtvrté a částečně třetí patro silně poškozeno a věž přestala být funkční. Oba dva zaměstnanci, kteří v té době ve věži pracovali, se skryli v suterénu a nebyli zraněni. Opravy poškození trvaly 3 měsíce.

Asi 800m na východoseverovýchod se nachází druhá vysílací věž, jejíž účel není známý.[1] Ve stejném směru ještě o kilometr dále je pak radarová stanice.[2] Blízko ní je meteorologická stanice s dalším radarem.[3]

Na vrchol vede cesta a do roku 2007 byla v provozu i lanová dráha. Kvůli závažné poruše v motorové místnosti dráhy se oprava finančně nevyplatila a později bylo rozhodnuto o stavbě zcela nové a delší lanovky, která měla být uvedena do provozu na konci roku 2018. Práce se nakonec odložily. Zprovoznění se odložilo i díky koronavirové pandemii. První cestující by se měli svézt lanovkou koncem září nebo začátkem října.[4] Sljeme patří právě pro blízkost k centru metropole a své dostupnosti k oblíbeným rekreačním oblastem. Z vrcholu kopce vede dolů také i lyžařská dráha.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Drugi toranj na Sljemenu [online]. Září 2013. Dostupné online. (chorvatsky) 
  2. BRBOT, Stjepan. Radarska postaja [online]. Říjen 2010. Dostupné online. (chorvatsky) 
  3. BRBOT, Stjepan. Meteorološka postaja [online]. Říjen 2010. Dostupné online. (chorvatsky) 
  4. Jutarnji list - OBIŠLI SMO SLJEMENSKU ŽIČARU 'Prva probna vožnja je u srpnju, u jesen je otvorenje. Još samo trebamo zabiti tri stupa'. www.jutarnji.hr [online]. 2020-06-07 [cit. 2020-09-06]. Dostupné online. (chorvatsky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sljeme na slovenské Wikipedii.