Přeskočit na obsah

Slieve Croob

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Slieve Croob
Sliabh Crúibe
Vrcholové partie Slieve Croob v zimě
Vrcholové partie Slieve Croob v zimě

Vrchol534 m n. m.
Prominence439 m
SeznamyMarilyns
PoznámkaMourne & Slieve Croob AONB
Poloha
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Severní IrskoSeverní Irsko Severní Irsko
Souřadnice
Slieve Croob
Slieve Croob
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slieve Croob (irsky Sliabh Crúibe - 534 m n. m.) je vrchol menšího kopcovitého masívu Dromara Hills v severoirském hrabství Down ve Spojeném království. Území Slieve Croob je součástí většího chráněného krajinného celku Mourne & Slieve Croob AONB (Area of Outstanding Natural Beauty).

Masív Slieve Croob s okolními vrcholky se nachází severně od pohoří Mourne - mezi vrcholy Slieve Donard a Slieve Croob je vzdálenost cca 18,5 km vzdušnou čarou. Nejbližšími významnějšími sídly jsou ves Dromara na severozápadě a městečko Castlevellan u stejnojmenného jezera na jihu. Ve vrcholových partiích severozápadních svahů Slieve Croob se nacházejí prameny řeky Lagan, jedné z největších irských řek.[1] Řeka Lagan od svých pramenů míří na severozápad, kde se pak u Donaghcloney stáčí k severu, načež pak od Magheralinu se obrací na východ k Lisburnu a Belfastu, kde ústí do Irského moře. V Dromara Hills pramení i jiné řeky, jako například Annacloy River.

Původ názvu a místní tradice

[editovat | editovat zdroj]

Zatímco poangličtělý název Slieve Croob nemá žádný význam, původní irský název lze přeložit: sliabh = hora, crúibe = podkova. Podle místních pověstí je na vrcholu hory pohřbeno dvanáct irských králů, proto se Slieve Croob také někdy přezdívá The Twelve Cairns - Dvanáct mohyl.[2] S těmito legendami je spojen výstup na vrchol hory, který se koná každoročně první neděli v srpnu a je součástí slavnosti, zvané Cairn Sunday nebo Blaeburry Sunday (odvozeno od slova blaeberries, což je regionální pojmenování borůvek).[3] V souladu s pověstmi má každý účastník výstupu přinést s sebou na mohyly legendárních králů menší kámen. Odpoledne a večer se v tento den na vrcholu Slieve Croob konají koncerty tradiční irské hudby s tancem a dalším programem. Tato tradice zde byla obnovena v 50. letech 20. století - v předkřesťanských dobách se zde slavil Lughnasadh, později měly slavnosti podobu oslav dožínek.[3]

Zajímavosti v okolí

[editovat | editovat zdroj]
Legananny Dolmen

Legananny Dolmen - dolmen se nachází u cesty na jihozápadním svahu masívu Slieve Croob. Leží v nadmořské výšce cca 240 metrů, severozápadně od vesnice Leitrim (Liatroim), asi 1,5 km vzdušnou čarou od nižšího západního vrcholu Cratlieve (též Legananny - 429 m n. m.).

Dolmen pochází z megalitického období před cca 5000 lety. Jedná se o portál hrobky někdejšího náčelníka, což bylo potvrzeno i archeologickým průzkumem, kdy zde byly nalezeny pohřební urny.[4]. Z Dromary je dolmen vzdálený směrem na jih 6,4 km, z Castlewelanu 8 km směrem na severozápad.[2]

Finnis (Fionnais) Souterrain - podzemní zděné prostory, zvané též Binder’s Cove, pocházející z raně křesťanského období, pravděpodobně z 9. století n. l. Památka byla zpřístupněna v roce 2003. Na hlavní část chodeb, která má rozměry cca 1 x 1,5 metrů a je 29 metrů dlouhá, navazují dvě asi 6 m dlouhé postranní prostory. Hlavní chodba je v délce prvních zhruba 7 metrů vysoká jen 1 metr. [5] Památka se nachází nedaleko leganannského dolmenu a je přístupná od dubna do podzimu.[2]

Dostupnost

[editovat | editovat zdroj]

Pokud jde o veřejnou dopravu, autobusové spoje do oblasti jsou řídké a nepravidelné.[2] Železnice do okolních obcí (zastávky Leitrim, Dromore) byla zrušena již v polovině 50. let 20. století.[6] Masív Slieve Croob je protkán řadou cest, včetně místní silničky, která vede k vysílačům mobilních operátorů, postavených ve vrcholových partiích hory.[7] Při východním úpatí hory se nachází malé místní letiště (Slieve Croob Airfield).

  1. Slieve Croob Area Map [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-04. 
  2. a b c d Slieve Croob Transmitter Road Walk/ 'The Twelve Cairns' Walk [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b Slieve Croob Transmitter Road Walk/ 'The Twelve Cairns' Walk. Route description [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Legananny Dolmen in Drumgooland parish [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Finnis Souterrain [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-12-20. (anglicky) 
  6. Irish Railways [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné online. 
  7. Slieve Croob - Transmitter Road and "Pass Loanin". 2 Walk Combinations in Dromara Hills [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-04. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]