Slieve Croob

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slieve Croob
Sliabh Crúibe
Vrcholové partie Slieve Croob v zimě
Vrcholové partie Slieve Croob v zimě

Vrchol 534 m n. m.
Prominence 439 m
Seznamy Marilyns
Poznámka Mourne & Slieve Croob AONB
Poloha
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Severní IrskoSeverní Irsko Severní Irsko
Souřadnice
Slieve Croob
Slieve Croob
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slieve Croob (irsky Sliabh Crúibe - 534 m n. m.) je vrchol menšího kopcovitého masívu Dromara Hills v severoirském hrabství Down ve Spojeném království. Území Slieve Croob je součástí většího chráněného krajinného celku Mourne & Slieve Croob AONB (Area of Outstanding Natural Beauty).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Masív Slieve Croob s okolními vrcholky se nachází severně od pohoří Mourne - mezi vrcholy Slieve Donard a Slieve Croob je vzdálenost cca 18,5 km vzdušnou čarou. Nejbližšími významnějšími sídly jsou ves Dromara na severozápadě a městečko Castlevellan u stejnojmenného jezera na jihu. Ve vrcholových partiích severozápadních svahů Slieve Croob se nacházejí prameny řeky Lagan, jedné z největších irských řek.[1] Řeka Lagan od svých pramenů míří na severozápad, kde se pak u Donaghcloney stáčí k severu, načež pak od Magheralinu se obrací na východ k Lisburnu a Belfastu, kde ústí do Irského moře. V Dromara Hills pramení i jiné řeky, jako například Annacloy River.

Původ názvu a místní tradice[editovat | editovat zdroj]

Zatímco poangličtělý název Slieve Croob nemá žádný význam, původní irský název lze přeložit: sliabh = hora, crúibe = podkova. Podle místních pověstí je na vrcholu hory pohřbeno dvanáct irských králů, proto se Slieve Croob také někdy přezdívá The Twelve Cairns - Dvanáct mohyl.[2] S těmito legendami je spojen výstup na vrchol hory, který se koná každoročně první neděli v srpnu a je součástí slavnosti, zvané Cairn Sunday nebo Blaeburry Sunday (odvozeno od slova blaeberries, což je regionální pojmenování borůvek).[3] V souladu s pověstmi má každý účastník výstupu přinést s sebou na mohyly legendárních králů menší kámen. Odpoledne a večer se v tento den na vrcholu Slieve Croob konají koncerty tradiční irské hudby s tancem a dalším programem. Tato tradice zde byla obnovena v 50. letech 20. století - v předkřesťanských dobách se zde slavil Lughnasadh, později měly slavnosti podobu oslav dožínek.[3]

Zajímavosti v okolí[editovat | editovat zdroj]

Legananny Dolmen

Legananny Dolmen - dolmen se nachází u cesty na jihozápadním svahu masívu Slieve Croob. Leží v nadmořské výšce cca 240 metrů, severozápadně od vesnice Leitrim (Liatroim), asi 1,5 km vzdušnou čarou od nižšího západního vrcholu Cratlieve (též Legananny - 429 m n. m.).

Dolmen pochází z megalitického období před cca 5000 lety. Jedná se o portál hrobky někdejšího náčelníka, což bylo potvrzeno i archeologickým průzkumem, kdy zde byly nalezeny pohřební urny.[4]. Z Dromary je dolmen vzdálený směrem na jih 6,4 km, z Castlewelanu 8 km směrem na severozápad.[2]

Finnis (Fionnais) Souterrain - podzemní zděné prostory, zvané též Binder’s Cove, pocházející z raně křesťanského období, pravděpodobně z 9. století n. l. Památka byla zpřístupněna v roce 2003. Na hlavní část chodeb, která má rozměry cca 1 x 1,5 metrů a je 29 metrů dlouhá, navazují dvě asi 6 m dlouhé postranní prostory. Hlavní chodba je v délce prvních zhruba 7 metrů vysoká jen 1 metr. [5] Památka se nachází nedaleko leganannského dolmenu a je přístupná od dubna do podzimu.[2]

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Pokud jde o veřejnou dopravu, autobusové spoje do oblasti jsou řídké a nepravidelné.[2] Železnice do okolních obcí (zastávky Leitrim, Dromore) byla zrušena již v polovině 50. let 20. století.[6] Masív Slieve Croob je protkán řadou cest, včetně místní silničky, která vede k vysílačům mobilních operátorů, postavených ve vrcholových partiích hory.[7] Při východním úpatí hory se nachází malé místní letiště (Slieve Croob Airfield).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Slieve Croob Area Map [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-04. 
  2. a b c d Slieve Croob Transmitter Road Walk/ 'The Twelve Cairns' Walk [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b Slieve Croob Transmitter Road Walk/ 'The Twelve Cairns' Walk. Route description [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Legananny Dolmen in Drumgooland parish [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Finnis Souterrain [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Irish Railways [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné online. 
  7. Slieve Croob - Transmitter Road and "Pass Loanin". 2 Walk Combinations in Dromara Hills [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-04. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]