Sledování vozidel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Sledování aut pomocí GPS se stále častěji používá zejména ve firmách s větším vozovým parkem. Používá se ale i v soukromých autech a to kvůli jejich zabezpečení. Vozidlo je tak možné snadno v případě krádeže dohledat. Systémy GPS sledování aut fungují tak, že GPS lokátor, zabudovaný ve vozidle, snímá v pravidelných intervalech polohu auta pomocí GPS přijímače. Ta je pak odesílána přes GPRS modem na určitý server, který tato data zpracuje. [1] Odtud pak lze stahovat data do elektronické knihy jízd. Někteří poskytovatelé GPS sledování aut umožňují i sledování vozidel online. Online GPS monitorovací systémy lze dále dělit podle primárního účelu služby na:

  • monitorovací GPS systémy,
  • zabezpečovací (střežící) GPS systémy,
  • hybridní GPS systémy (monitorovací i zabezpečovací).

Monitorovací systémy jsou zaměřeny zejm. na sledování polohy, rychlosti a úzce specifikovaných parametrů provozu vozidel (např. teplota, typ jízdy soukromá/služební, identifikace přihlášeného řidiče vozidla). Zabezpečovací systémy jsou schopné připojit k jednotce GPS i bezpečnostní prvky jako autoalarm, čidla pro detekci pohybu, spínače pro signalizaci otevření nákladového prostoru, zapojení imobilizačních prvků (např. relé pro přerušení elektrického obvodu startéru, palivového čerpadla apod.). Zapezpečovací prvky zvyšují náročnost úspěšného a rychlého odcizení vozidla a zvyšují tím reakční čas majitele na zabránění krádeži vozidla. Pokročilé zabezpečovací GPS jednotky jsou vybaveny i rádiovým vysokofrekvenčním dohledáváním vozidla, které se obtížně zarušuje (na rozdíl od GPS a GSM rádiového signálu, jejichž rušičky jsou sice ilegální, ale snadno dostupné).[2]

Odhaduje se, že v budoucnu bude GPS technologie využita i při upozorňování na zpoždění autobusů či vlaků.[3] V ČR podle katalogu Firmy.cz, provozované portálem Seznam.cz, existuje 34 společností, které mají v nabídce komerční řešení pro satelitní sledování vozidel.[4]

Výhody GPS sledování vozidel[editovat | editovat zdroj]

Výhodou GPS sledování vozidel je nepochybně to, že vedení firem má přehled o pohybu vozidel. Mohou tak odhalit nepovolené jízdy nebo nepřiměřený styl jízdy řidičů. Ve firmách, kde vozidla řídí dispečink, se tyto systémy využívají i pro online sledování aby dispečer znal aktuální polohu všech vozidel. Díky tomu lze výrazně snížit náklady na vozový park, což je hlavní důvod pro pořizování těchto systémů. Řidičům také odpadá povinnost psát knihu jízd, protože ta se generuje automaticky. Ve firmách rovněž dochází ke zlepšení logistiky, zefektivnění práce, ke snížení nákladů vzniklých černými jízdami nebo dokonce krádežemi pohonných hmot.

Hlavním důvodem pořízení systému pro GPS sledování vozidel je však možnost mít pod kontrolou chování řidičů. Systém snadno odhalí tzv. černé jízdy, tedy cesty bez účelu pro firmu, ale spíše pro soukromé účely řidiče. V systémech sledování vozidel je také možné vyznačit oblast pohybu, kterou automobil nesmí překročit.

Porovnáním spotřeby vozu vypočítané na základě dat z GPS lokátoru a záznamů o tankování pohonných hmot lze odhalit i krádeže paliva. Řidiči někdy při tankování odlévají část pohonných hmot do kanystru nebo rovnou do přistaveného soukromého vozu). GPS sledování také identifikuje nehospodárnou jízdu, kdy řidič příliš často mění rychlost nebo se pohybuje nad hranicí efektivní rychlosti apod.

GPS lokátor ve vozech může také fungovat jako zabezpečovací zařízení. Při krádeži vozu se ohlásí majiteli a informuje ho o aktuální poloze. U sofistikovanějších systémů je možné automobil na dálku odstavit a celou krádež zásadně prodloužit, čímž majitel vozu získá čas na reakci.[5] Překazit krádež zkušeným zlodějům je velmi obtížné, zvláště v případech, kdy se k odcizení vozidla používají i celé odtahové vozy a krádež je provedena odtažením nebo odvozem auta na valníku či nástavbě vozu.

Systém GPS sledování se využívá například v některých městech České republiky. Například v Pardubicích je systém napojen na hlášení zastávek. V Plzni zase mají prostředky městské hromadné dopravy přednost na křižovatkách. [6] Obyvatelé Středočeského kraje mohou v zimě rovněž sledovat pohyb sypačů. [7]

Nevýhody sledování vozidel pomocí GPS[editovat | editovat zdroj]

Nevýhody jsou hlavně na straně zaměstnanců kteří mají pocit že ztrácejí svobodu a jsou neustále sledováni. Většinou se musí v autech identifikovat čipy RFID aby bylo známo kdo s autem jede a tento údaj mohl být použit i v elektronické knize jízd. Odpůrci těchto systémů tvrdí že to již je začátek čipové totality, kterou popisuje například George Orwell v románu 1984 .

Technologie na sledování vozidel[editovat | editovat zdroj]

Co je to GPS? GPS je zkratka pro Global Positioning System. Je to síť s 24 satelity, které sledují takové věci jako čas, umístění, rychlost a směr. GPS je zdarma a funguje kdekoli na světě. Signál je obvykle silný ale bude fungovat pouze ve venkovním prostoru.

Co je to GPRS?
GPRS je zkratka pro General Packet Radio Service. Jedná se o velmi nákladově efektivní způsob pro odesílání a přijímání dat přes síť GSM. S GPRS platíte za odeslané a přijaté data, nikoli za čas připojení, To umožňuje v reálném čase sledování Vašeho vozového parku za velmi rozumnou cenu.

GPRS funguje kdekoli na světě. Vozidlo posílá data o poloze a stavu vozidla (nebo zařízení) k počítači serveru. Application Service Provider vám umožní používat a posílat data v uživatelsky příjemném formátu. Historie záznamů jsou plně přístupné.

Reference[editovat | editovat zdroj]