Skalka (tvrz, okres Cheb)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Skalka
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Výstavba po r. 1451
Přestavba po r. 1540
Zánik 1960
Stavebník neznámý
Další majitelé Frankengrünerové, město Cheb
Současný majitel Česká republika
Poloha
Adresa Skalka, Cheb, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Skalka (tvrz, okres Cheb)
Skalka (tvrz, okres Cheb)
Skalka (tvrz, okres Cheb), Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skalka (též Stein) je zaniklá tvrz, která stávala na levém břehu Ohře, na jih od Skalky, místní části Chebu. Patrně se jednalo o nástupce hradu Skalka. Dnes se místo nachází pod hladinou vodní nádrže Skalka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Problémem trojice panských sídel v okolí Skalky je skutečnost, že historické prameny je od sebe nijak nerozlišují. Po vypálení hradu Chebany v roce 1451 si majitelé Skalky, Frankengrünerové, postavili asi 700 metrů na jihovýchod od něj, při mlýnu, nové panské sídlo. V majetku rodu zůstala tvrz do roku 1540, kdy ji odkoupilo město Cheb. Tvrz tak ztratila na významu a došlo k její přeměně na sušárnu papírny. Cheb držel obec až do 19. století, ale majitelé mlýna a papírny se zde často střídali. Jako součást papírny zůstala tvrz do poloviny 20. století. V roce 1960 při budování VN Skalka došlo k její demolici.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jediné popisy tvrze přináší různé dobové kresby, přičemž jako patrně nejhodnotnější se jeví kresba K. Liebschera z roku 1896. Ta zobrazuje tvrz jako vysokou obdélnou patrovou budovu s pavlačí, vystupující nad řeku Ohři, zakončenou sedlovou střechou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]