Skákací boty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Profesionální skokan

Skákací boty či vzácněji sedmimílové boty nebo skákací chůdy jsou pružinové postroje, které se připínají k botám a umožňují zkušenému uživateli skákání do výšky, rychlý běh nebo různé akrobatické kreace. Skákání na těchto zařízeních se nazývá anglicky powerbocking.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vynález navazuje na dávné mýt a pohádky, ve kterých se vyskytovaly například Sedmimílové boty. Podobný motiv obsahuje i česká legenda o Pérákovi, z doby druhé světové války. Nápady na využití prostředku poháněného vlastní silou, který by zrychlil pohyb jednotlivce a umožnil zvýšit výskok, prý byly zvažovány i pro zrychlení pěchoty Rudé armády.[1][2][zdroj?]

Držitelem patentu skákacích bot, jak je známe dnes, je Alexander Böck z Německa.[3] Evropský patent EP 1 196 220 B1 má datum 2. července 2003, patent USA č. 6 719 671 B1 13. dubna 2004,[4] obojí s datem vzniku práva přednosti (t. j. datem podání první přihlášky patentu) 20. července 1999. Vynález byl patentován pod názvem Powerskips. Název PowerBocks je odvozen ze jména vynálezce.

Následně se postupem času objevilo několik značek vyrábějící skákací boty pod licencí Alexandra Böcka, ale také několik nelicencovaných značek. Z licencovaných značek se staly asi nejúspěšnější a nejrozšířenější značkou skákací boty Poweriser. V zahraničí se dokonce tento název stal obecným pojmenováním skákacích bot, i v Česku se někdy označují jako „powerisery“.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv se boty jednotlivých výrobců vždy odlišují, princip je stejný. Chodidlo se upevňuje do vázání podobného jako u snowboardu,[5] nebo nověji do pásků z odolného suchého zipu. Do postroje je tedy zapotřebí klasická sportovní obuv. Pružina umístěná za oblastí lýtek spojuje podrážku skákací boty a horní objímku, která se upevňuje pod kolenem skokana. Chodidlo je upevněné na podložce, která je s pružinou a kolenním vázáním spojena kloubovým systémem.

Další alternativou jsou tzv. klokaní boty (anglicky: bounce shoes nebo kangoo jumps), které spíše než pro samotný skok jsou vhodné pro běh a aerobní cvičení a původně byly vynalezeny pro atlety po zranění, aby šetřily klouby a zkrátily dobu mezi zraněním a zapojením se do tréninku.[6] Vzhled je podobný botě pro sjezdové lyže, ale jde o subtilnější konstrukci a pod botou je připevněna listová pružina. Klokaní boty Kangoo Jumps neumožňují tak vysoké skoky, jako skákací boty "powerisery". Klokaní boty tlumí, skákací boty skáčou.

Výrobci a značky[editovat | editovat zdroj]

Každý výrobce vyrábí trochu odlišné boty. Na českém trhu se vyskytují čtyři hlavní značky: 7leagueBoot, Poweriser, UpWing a SkyRunner.[7]

PowerSkip je německý originál, od firmy ALANSportartikel GmbH, Kottgeisering. Je považován za nejlepší a nejdražší,[7] do Česka je však pravděpodobně nikdo nedováží.[7] Vyrábí se ve variantách PowerSkip Standard a PowerSkip Pro.

Poweriser je značka jihokorejských výrobků, nejdražších na českém trhu.[7] Výrobcem je HITECH & C CO., LTD v Soulu. Vyrábí se s licencí značky PowerSkip. I přes některé inovace (vázání, kvalitnější kovové přezky atd.) má stále některé nevýhody, například pružina nedostatečně chráněná. Členění pružiny je po 20 kilogramech, na rozdíl od UpWing, kde je po 10 kilogramech.

7leagueBoot (sedmimílové boty i v jiných jazykových verzích), rakouské výroby, jsou považovány za kvalitní.[7] Výrobcem je firma Future Tech v Grazu. Vyrábí se s licencí značky PowerSkip. Jsou odvozeny od korejských výrobků značky Poweriser. Oproti nim mají silnější protektor pružiny a další drobná vylepšení.[7] Komunita spojená s touto značkou je v Česku zřejmě nejaktivnější.[7]

UpWing od čínské firmy Guangzhou Up-Wing Sport Goods Co.,Ltd & HongKong Int'l Amusement Information Limited[8] se v některých zemích prodávají pod jinými názvy (dříve PoweriZer, později PowerStrider, Pro-Jump, Fly Jumper, Air Runner, Jolly Jumper, SpeedJumper Redoxx aj.) Výrobce na svém webu uvádí, že vyrábí 95 % světové produkce,[7] hromadnější výroba umožňuje výrobci při vysoké kvalitě nižší ceny. Výrobce a dovozci uvádějí, že vyrábějí s licencí značky PowerSkip, některé čínské továrny však pravděpodobně vyrábějí boty stejných značek nelegálně.[7] Pružina je stejná jako u Poweriser, ovšem její dimenzování je po 10 kilogramech (tak jemné dimenzování nemá žádná jiná značka[zdroj?]), umožní tedy přesné využití váhy skokana. Mají design rakouských 7leagueBoot, volitelně je k dispozici vázání, jaké mají boty Poweriser. Podle testů[zdroj?] umožňují snadné dosáhnutí extrémních skoků přes dva metry, ovšem jsou vhodné i pro začátečníky.[zdroj?]

SkyRunner jsou ilegální kopií UpWing[zdroj?] a jsou nejlevnějšími botami na trhu[zdroj?] (v ČR se prodávají za cenu pod 6 000,- Kč[9]). V Číně proběhlo jejich hromadné ničení,[10] protože nemají koupený patent od německého výrobce[zdroj?] a jsou nebezpečné.[zdroj?] Jejich pružiny nejsou dostatečně silné[zdroj?] a jejich vázání není standardní, jako u ostatních výrobců.

Velocity stilts, Velocity Motion stilts je americká značka od firmy Stiltwerks v Nevadě, výrobky jsou založené na licenci PowerSkip. Jedná se o inovované boty PowerSkip. Do ČR je pravděpodobně nikdo nedováží.[7]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Slovo powerbocking, označující skákání s botami, je odvozeno od majitele patentu, Alexandra Böcka.[11]

Podle článku z roku 2008 skákací boty umožňovaly skokanům dosahovat výšky výskoku přes 1,5 m a rychlosti běhu přes 30 km/h.[12] V současnosti[kdy?] skákací boty umožňují skokanům dosahovat výšky výskoku přes 2 metry a rychlosti běhu až 40 km/h.[zdroj?]

Chůze, běh i skákání samotné s botami je poměrně fyzicky náročná činnost a je tak nemožné boty využít na běh v řádu několika kilometrů. Využití se najde především v oblasti měst, obdobně jako skateboard.[2][5] V roce 2008 se objevily během zakončovacího ceremoniálu OH v Pekingu, čemuž přecházelo náročné nacvičování.[13]

Ačkoliv skákací boty nikdy nedosáhly masového nasazení jako například kolečkové brusle, začaly se utvářet jednotlivé kluby i sportovní oddíly zaměřující se právě na tento sportovní nástroj[14][15] a objevují se také nové soutěže a setkání skokanů.[16][17][18] V České republice je propagace powerbockingových aktivit, pořádání akcí a vytváření komunit zabývajících se touto činností úzce spojeno s obchodní činností výhradních dovozců skákacích bot některých značek.[19][20][21][22][23]

V Praze je asi nejaktivnějším propagátorem značky poweriser Daniel Fajmon, alias "Apo". V Brně je významné uskupení 7Brno, které každoročně pořádá setkání skokanů a orientační běhy. Další skupiny pořádají různé akce také v Chrudimi a v Ostravě. Tyto skupiny se věnují výchově nových skokanů a propagaci skákacích bot (Apo na úrovni DDM[24]).

Mezi další významné skokany patří[25] také Pavel Nyč, Petr Lochschmidt . Nezanedbatelnými propagátory powerbockingu jsou také Josef Beneš, spravující portál Powerbock.eu, a Petr Frolek, vedoucí uskupení 7brno.cz.

V uměleckých dílech[editovat | editovat zdroj]

Název sedmimílové boty odkazuje na podobnost s kouzelným vybavením, které se vyskytovalo v některých dávných pohádkách a umožňovalo rychlý pěší přesun na velké vzdálenosti velkými skoky. U nás například v seriálu Arabela.

Speciální pérové boty používal podle městských legend už Pérák, skákající přízrak druhoválečné Prahy.

Další použití mají boty např. u filmu při natáčení scén s kentaury. Osoba s botami má od pasu dolů obvykle modré přiléhavé tepláky s oranžovými značkami (body vyznačující např. klouby pro pozdější snadnější animaci). Tělo kentaura je poté k houpavému pohybu člověka doanimováno. Nedávný takový film je například Letopisy Narnie: Princ Kaspian.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Blog.cwok [online]. 2008-04-08 [cit. 2010-04-29]. Skákací boty.
 2. a b NOVÁK, Přemysl. Rekrealita [online]. 2007-04-02 [cit. 2010-04-29]. Na skok ke skokanům.
 3. MULCAHY, Michael. Gizmag [online]. 2009-07-27 [cit. 2010-04-29]. Powerbocking: jump like a kangaroo, run like a gazelle & stride like a giant.
 4. Google patents [online]. 2004 [cit. 2010-04-29]. Device for helping a person to walk.
 5. a b DOKTOR, Alexander. Sedmimílové boty skoro jak z pohádky. EMAG : Technologický magazín [online]. 2007-07-05, 0, [cit. 2010-04-29]. ISSN 1802-4238.
 6. TN.cz [online]. 2009-02-25 [cit. 2010-05-06]. Už jste vyzkoušeli klokaní boty?.
 7. a b c d e f g h i j Značky bot a jejich ceny, přehled dovozců do ČR, značek a cen s hodnocením, skakaciboty.wz.cz, autor: Tomáš
 8. FlyJumper / PowerStrider manufacture, web čínského výrobce
 9. SpringSports, nabídka a ceník bot SkyRunner
 10. Skyrunner Destruction, likvidace bot SkyRunner zadržených celníky, YouTube.com, vloženo 25. 8. 2007
 11. ACKXXX Homepage [online]. 2007-08-29 [cit. 2010-04-29]. Powerbocking history.
 12. LINGERIE, Fashion. Zimbio [online]. 2008-03-16 [cit. 2010-04-29]. Powerbocking, Bocking Pro-jumps, Velocity Stilts, PowerSkip or Jumping Stilts?
 13. YouTube [online]. 2010-04-05 [cit. 2010-04-29].Jesus Half Animal / Beijing 2008 Olympic
 14. Welsh bockers : Jumping Stilts Club [online]. [cit. 2010-04-29]. Welshbockers - History.
 15. Tým HOPsej.cz : Skokanský tým [online]. [cit. 2013-01-27]. O týmu HOPsej.cz.
 16. Aubria : International jumpers meeting [online]. [cit. 2010-04-29].
 17. Aubria: Mezinárodní setkání skokanů [online]. [cit. 2010-04-29].
 18. Poweriser Camp: Setkání skokanů [online]. [cit. 2013-01-27].
 19. Skákací boty 7leagueBoot, web českého výhradního dovozce, Firemky s. r. o. Ostrava
 20. Poweriser Team Praha, výhradní dovozce Poweriser pro ČR a SK, HOKOSOFT s. r. o.
 21. Poweriser Team Liberec, Alfreton s. r. o.
 22. Poweriser Team Ústecký kraj, Josef Beneš, Hrob
 23. Skákací boty UpWing, web výhradního dovozce pro ČR, Maďarsko, Slovensko a Chorvatsko, Shopit.cz, divize UpWing; Chomutov
 24. http://www.ddmp6.cz/krouzky/?id=1344
 25. Výsledky Poweriser MČR 2014 [online]. [cit. 2014-10-26]. Výsledky Poweriser MČR 2014.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]