Skákací boty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Profesionální skokan

Skákací boty, též skákací chůdy nebo sedmimílové boty, jsou sportovní nástroj, sloužící jako alternativa k trampolíně. Jde o konstrukci upevňující se na nohy, vybavenou sklolaminátovými pružinami o různé tuhosti (v závislosti na váhové kategorii). Skákací boty tak umožňují rychlý běh (až 40 km/h), skákání, nebo různé akrobatické triky a využívají se také jako doplněk k jiným sportům.

Čeští skokani[editovat | editovat zdroj]

V Praze je asi nejaktivnějším propagátorem značky poweriser Daniel Fajmon, alias "Apo". V Brně je významné uskupení 7Brno, které každoročně pořádá setkání skokanů a orientační běhy. Další skupiny pořádají různé akce také v Chrudimi a v Ostravě. Tyto skupiny se věnují výchově nových skokanů a propagaci skákacích bot (Apo na úrovni DDM[1]). Mezi další významné skokany patří[2] také Pavel Nyč, Petr Lochschmidt . Nezanedbatelnými propagátory powerbockingu jsou také Josef Beneš, spravující portál Powerbock.eu a Petr Frolek, vedoucí uskupení 7brno.cz.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nápady na využití prostředku poháněného vlastní silou, který by zrychlil pohyb jednotlivce a umožnil zvýšit výskok, pochází již z minulého století, kdy se uvažovalo využití obdoby skákacích bot pro zrychlení pěchoty Rudé armády.[3][zdroj?] O samotném principu ostatně hovoří už sama pohádka Sedmimílové boty nebo méně známé české legendy o Pérákovi.

Držitelem patentu skákacích bot, jak je známe dnes, je Alexander Böck, který si nápad nechal patentovat roku 2004.[4][5] Následně se postupem času objevilo několik značek vyrábějící skákací boty pod licencí Alexandra Böcka, ale také několik nelicencovaných značek. Z licencovaných značek se staly asi nejúspěšnější a nejrozšířenější značkou skákací boty Poweriser. V zahraničí se dokonce tento název stal obecným pojmenovaním skákacích bot. V ČR se označení „powerisery“ (s malým počátečním písmenem) také často používá. V současnosti skákací boty umožňují skokanům dosahovat výšky výskoku přes 2 metry a rychlosti běhu až 40 km/h.

Ačkoliv skákací boty nikdy nedosáhly masového nasazení, jako například kolečkové brusle, začaly se utvářet jednotlivé kluby i sportovní oddíly zaměřující se právě na tento sportovní nástroj[6][7] a objevují se také nové soutěže a setkání skokanů.[8]

Powerbocking, (česky: skákání s botami) je odvozeno právě od majitele patentu, Alexandra Böcka.[9]

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv se boty jednotlivých výrobců vždy odlišují, princip je stejný. Chodidlo se upevňuje do vázání podobného jako u snowboardu, nebo nově do pásků z odolného suchého zipu, viz obrázek vpravo. Do postroje je tedy zapotřebí klasická sportovní obuv. Pružina umístěná za oblastí lýtek spojuje podrážku skákací boty a horní objímku, která se upevňuje pod kolenem skokana. Chodidlo je upevněné na podložce, která je s pružinou a kolenním vázáním spojena kloubovým systémem.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Chůze, běh i skákání samotné s botami je poměrně fyzicky náročná činnost a je tak nemožné boty využít na běh v řádu několika kilometrů. Využití se najde především v oblasti měst, obdobně jako skateboard. V roce 2008 se objevily během zakončovacího ceremoniálu OH v Pekingu, čemuž přecházelo náročné nacvičování.[10]

Klokaní boty[editovat | editovat zdroj]

Další alternativou jsou tzv. klokaní boty (anglicky: bounce shoes nebo kangoo jumps), které spíše než pro samotný skok jsou vhodné pro běh a aerobní cvičení a původně byly vynalezeny pro atlety po zranění, aby šetřily klouby a zkrátily dobu mezi zraněním a zapojením se do tréninku.[11] Vzhled je podobný botě pro sjezdové lyže, ale jde o subtilnější konstrukci a pod botou je připevněna listová pružina. Klokaní boty Kangoo Jumps neumožňují tak vysoké skoky, jako skákací boty "powerisery". Klokaní boty tlumí, skákací boty skáčou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.ddmp6.cz/krouzky/?id=1344
 2. Výsledky Poweriser MČR 2014 [online]. [cit. 2014-10-26]. Výsledky Poweriser MČR 2014.
 3. Blog.cwok [online]. 2008-04-08 [cit. 2010-04-29]. Skákací boty.
 4. MULCAHY, Michael. Gizmag [online]. 2009-07-27 [cit. 2010-04-29]. Powerbocking: jump like a kangaroo, run like a gazelle & stride like a giant.
 5. Google patents [online]. 2004 [cit. 2010-04-29]. Device for helping a person to walk.
 6. Welsh bockers : Jumping Stilts Club [online]. [cit. 2010-04-29]. Welshbockers - History.
 7. Tým HOPsej.cz : Skokanský tým [online]. [cit. 2013-01-27]. O týmu HOPsej.cz.
 8. Poweriser Camp: Setkání skokanů [online]. [cit. 2013-01-27].
 9. ACKXXX Homepage [online]. 2007-08-29 [cit. 2010-04-29]. Powerbocking history.
 10. YouTube [online]. 2010-04-05 [cit. 2010-04-29].Jesus Half Animal / Beijing 2008 Olympic
 11. TN.cz [online]. 2009-02-25 [cit. 2010-05-06]. Už jste vyzkoušeli klokaní boty?.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]