Sia Furler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sia Furler
Narození 18. prosince 1975 (40 let)
Adelaide
Povolání zpěvák, autor písní a hudební skladatel
Webová stránka www.siamusic.net
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sia Kate Isobelle Furler (* 18. prosince 1975) je australská zpěvačka a textařka.

V roce 1997 vydala své první album OnlySee.

Od roku 2005 spolupracuje s britskou kapelou Zero 7. Proslavila se především singly Titanium, She Wolf (Falling to Pieces), na kterých spolupracovala s francouzským DJem Davidem Guettou, písní Wild Ones s rapperem Flo Ridou, hitem Chandelier, který má na YouTube přes jednu miliardu zhlédnutí (listopad 2015), a nebo nejnovějším hitem Elastic Heart, kde spolupracovala se známou tanečnicí Maddie Ziegler. Díky albu 1000 Forms of Fear (2014) se stala známou.[zdroj?]

Roku 1997 se rozhodla přestěhovat do Londýna, kam následovala svou tehdejší velkou lásku Dana Pontifexe. V následujících týdnech se vracela pro některé ze svých věcí domů, do Adelaide, přičemž během mezipřistání v Thailandu obdržela nepříjemný telefonát, ve kterém jí bylo oznámeno, že Dan zemřel při autonehodě v Londýně. Rozhodla se zůstat v Austrálii, poté ji ale kontaktoval spolubydlící, který sdílel příbytek s Danem a nabídl jí možnost zůstat v Británii.

V roce 2000 podepsala smlouvu se Sony Music. Pod jejich záštitou roku 2001 v Británii vydala album s názvem Healing Is Difficult (mix R&B a jazzu), přičemž text stejnojmenné písně se potýká s bolestí z Danovy ztráty. Album obsahuje hity jako Drink To Get Drank a Little Man. Sia propadla natolik smutku, že postupně začala trpět depresemi, stala se z ní alkoholička a osoba závislá na lécích proti depresím a bolesti. V tomto období dokonce uvažovala o sebevraždě, což vyústilo sepsáním dopisu na rozloučenou. O sebevraždu se nakonec nepokusila. Toto pochmurné období trvalo 6 let jejího života.

Z tohoto stavu se úspěšně vyléčila kolem roku 2007, kdy se rozhodla znovu se vrátit na hudební scénu. V této době byla hojně diskutována její sexuální orientace, protože veřejně oznámila svůj vztah s Americkou hudebnicí Jocelyn JD Samson. Roku 2011 Sia a JD svůj vztah ukončily. V rocích 2009 a 2010 byla Sia nominovaná mezi 25 nejvlivnějších Australanů homosexuální orientace. Když byla veřejně otázána ohledně své sexuality, řekla: "Before I was actually successful I'd always said I've always dated boys and girls and anything in between. I don't care what gender you are, it's about people. I didn't just recently open up, I just recently got famous! I've always been... well, flexible is the word I would use", přibližný překlad jejího tvrzení zní: "Řekla bych, že před tím, než jsem se stala úspěšnou, jsem vždycky randila s muži i ženami, i lidmi, kteří se pasovali mezi ně. Nezajímá mě, jakého pohlaví ta osoba je, je to zkrátka o lidech. Nebylo to tak, že bych se prostě náhle více otevřela, já jsem se prostě stala slavnou. Byla jsem vždycky......no, flexibilní, to je to slovo, jaké bych použila."

Roku 2010 na své oficiální webové stránce oznámila, že ruší všechna svá plánovaná turné, kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Prožívala extrémní pocity letargie, záchvaty paniky, úzkosti a nervová onemocnění. Na svém účtu Twitter poté zveřejnila, že byla diagnostikována s Basedowowou chorobou, což zapříčiňuje nesprávný chod štítné žlázy. O čtyři měsíce později v rozhovoru uvedla, že se její zdravotní stav po delším odpočinku, lécích na štítnou žlázu a terapiích zlepšuje.

V Červnu roku 2014 se Sia zasnoubila s tvůrcem dokumentárních filmů Erikem Andersem Langem a o dva měsíce později proběhla svatba v jejich domě v Palm Springs.

Sia je veganka a je také známá tím, že si během svých vystoupení zakrývá tvář. Rozhodla se zachovat si plně své soukromí, nechtěla být jednou z osob, která je na ulici obklopována novináři a fanoušky, proto nosí paruky či klobouky s dlouhou ofinou, která zakrývá její tvář. Během vystoupení či rozhovorů se také často staví k publiku zády. Běžní posluchači se s její tváří nesetkají ani ve videoklipech jejích písní, kde ji kvalitně zastupuje teprve třináctiletá tanečnice Maddie Ziegler.

Sia je také známou pisatelkou písní, je autorkou hitu Diamonds, napsaného pro Rihannu, je autorkou Pretty hurts, kterou finálně nazpívala Beyoncé. Dále spolupracovala na písničkách s giganty, jako jsou Maroon 5, Britney Spears, nebo třeba One Direction.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • OnlySee (1997)
  • Healing Is Difficult (2001)
  • Colour the Small One (2004)
  • Some People Have Real Problems (2007)
  • We Are Born (2010)
  • 1000 Forms of Fear (2014)
  • This is Acting (2016)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]