Shaun Tan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Shaun Tan
Tan, Shaun (WFA).jpg
Narození 1974 (43–44 let)
Fremantle
Ocenění Astrid Lindgren Memorial Award (2011)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ42430366 (2013)
Oscar za nejlepší krátký animovaný film
Cena Ditmar
Dromkeen medal
… více na Wikidatech
Web www.shauntan.net
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Shaun Tan (* 1974, Perth, Západní Austrálie) je australský výtvarník, spisovatel, filmař a ilustrátor grafických románů.

V roce 1995 úspěšně absolvoval univerzitní studia výtvarného umění a anglické literatury. Ve filmové branži je jeho jméno spjato s krátkometrážním snímkem The Lost Thing, na kterém se podílel jako spolurežisér. V roce 2011 za něj byl oceněn Oscarem. Za svoji profesní dráhu obdržel již celou řadu ocenění, např. v roce 2011 byl oceněn Pamětní cenou Astrid Lindgrenové.

V ilustrování grafických románů se jeho styl kresby vyznačuje výhradním použitím tužky a následného jemného počítačového kolorování, které je obohaceno jeho snovou, surrealistickou imaginací. Za jeho nejslavnější grafický román je považována kniha Nový svět (rok vydání 2012, v originálním znění „The Arrival“ roku 2006), jejíž děj pojednává o osudech emigrantů – o nedobrovolné cestě do tajemné, neznámé země, stesku po domově a po své rodině a o hledání naděje. Toto dílo je také pozoruhodné tím, že se jedná o tzv. němý román beze slov. Autor se při jeho vyprávění zcela obešel bez textových prvků. Mezi známé knihy dále patří román Erik a Příběhy z konce předměstí. Za zdroj své inspirace považuje českého rodáka Petra Síse, taktéž světoznámého ilustrátora [zdroj?].


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]