Sen no Rikjú

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sen no Rikjú
Sen no Rikyu JPN.jpg
Narození 1522
Sakai
Úmrtí 21. dubna 1591 (ve věku 68–69 let)
Kjóto
Příčina úmrtí pobodání
Zaměstnavatelé Nobunaga Oda
Hidejoši Tojotomi
Děti Sen Dōan
Rodiče Tanaka Yohyōe
Příbuzní Sen Shōan (mukoyōshi)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sen no Rikjú, japonsky 千利休 Sen no Rikyū (1522 Sakai – 21. dubna 1591 Kjóto) byl japonský čajový mistr.

Studoval u mistra Kitamuki Dóčina čajové umění stylu šoinča a u Takeno Džóóa se seznámil se stylem wabiča, který mu byl bližší. O jeho dalších osudech není mnoho známo, ale vybudoval si dobré jméno. V roce 1579 se stal čajovým mistrem u daimjó Ody Nobunagy a po jeho smrti pokračoval u Tojotomi Hidejošiho. Jeho působení blízko moci se mu stala osudným. Za ne zcela jasných okolností se rozešel s Hidejošim ve zlém a ten nařídil, aby spáchal seppuku.

V době nejistoty, co bude s rodinou a majetkem po vynucené sebevraždě pokračoval v jeho odkazu jeho adoptivní syn Šóan a jeho syn Sótan. Později se podařilo vytvořit třem Sótanovým synům tři doposud působící čajové školy Omotesenke, Urasenke a Mušakódžisenke, v čele každé stojí iemoto (dědičná hlava rodu).

Význam Rikjúa spočívá především v definování a prosazení stylu čajové ceremonie wabi (kde navazuje na učení mistra Ikkjú). Preferoval jednoduchost a přirozenost, namísto nákladného čínského porcelánu si náčiní tvořil z místní keramiky raku, rád konal čajové ceremonie v jednoduchých čajových chýších.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • THOMOVÁ, Soňa, THOMA, Michal a THOMA, Zdeněk. Příběh čaje. Praha: Argo, 2002. ISBN 80-7203-447-2. S. 122–148.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]