V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox kunta". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - sídlo světa", tou by se měla nahradit.

Savukoski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Savukoski
Znak obce Savukoski   Savukoski na mapě Finska
Obyvatel: 1 385
Souřadnice:
Rozloha: 6 470,65 km²
  z toho voda: 49,27 km²
Rok založení: ?
Provincie: Laponsko
Website: www.savukoski.fi/

Savukoski (inarijskou sámštinou Suovâkuoškâ, severosámsky Suovvaguoika) je obec ve provincie Lappi ve Finsku. Počet obyvatel v roce 2003 činil 1 385 osob. Při rozloze 6 470,65 km² (z toho 49,27 km² vodních ploch) je hustota zalidnění 0,2 obyvatel na km².

Savukoski je jedna z nejrozlehlejších a zároveň nejřidčeji osídlených obcí Finska. Územím obce protéká řeka Kemijoki. Nejčastějším zdrojem obživy je práce v lesnictví a chov sobů, kterých je v obci desetkrát více než lidí. Vzrůstá i turismus, převážně díky Národnímu parku Urho Kekkonena, jež se nachází na území Savukoski.

Různé[editovat | editovat zdroj]

Na území Savukoski na/v hoře Korvatunturi údajně žije Santa Claus (Joulupukki). Korvatunturi lze do češtiny přeložit jako Ucho (korva = ucho, tunturi = hora). Finským dětem se říká, že z Korvatunturi Santa Claus/Joulupukki slyší vše, co děti říkají, a také může zjistit, jestli jsou hodné, a zaslouží si dostat na vánoce dárky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Centrum obce Savukoski