Sasexka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sasexka
Slepice sasexky světlého barevného rázu
Slepice sasexky světlého barevného rázu
Základní informace
Země původu Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Stupeň prošlechtění ušlechtilé plemeno
Směr užitkovosti kombinovaná
Barva vaječné skořápky žlutá až žlutohnědá
Tělesná charakteristika
Hmotnost samce 3,0–3,6 kg
Hmotnost samice 2,5–3,1 kg
Tělesný rámec těžká, mohutná slepice
Barva světlá kolumbijská
tříbarevná
červená kolumbijská
žlutá kolumbijská
stříbrokrká
koroptví
stříbrošedá
stříbrně koroptví vlnitá
červená porcelánová
krahujcová
bílá
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

Sasexka je těžké plemeno kura domácího s kombinovanou užitkovostí. Kuřata rychle rostou, slepice pohlavně dospívají v osmi měsících, ideální roční snáška je 170–190 vajec se žlutou až žlutohnědou skořápkou.[1][2]

Sasexka má obdélníkový tělesný rámec, trup je vodorovně nesený, postoj široký. Záda jsou široká a plochá, prsa a břicho široké a hluboké, křídla jsou kratší, ocas široce nasazený. Slepice mají podstatně kratší krk a jsou zavalitější než kohout. Hlava sasexek je menší, široká, hřeben je jednoduchý, vzpřímený, se 4–6 nízkými zuby, ušnice jsou červené, málo vyvinuté, laloky jsou kulaté a hladké.

Opeření je bohaté, měkké, ale přilehlé, bez podušek. Nejčastěji jsou sasexky chovány ve světlé barvě, přesněji se jedná o bílé kolumbijské zbarvení. Základní barva je stříbřitě bílá, ale pera krčního závěsu mají sytě černou stvolovou kresbu se zeleným leskem a stříbrné lemování. Černá kresba, tentokrát kapková, je i na horní části zad, ocas kohouta je černý se zeleným leskem, ocasní krovky slepice jsou černé, bíle lemované, letky jsou černé s bílým vnějším praporem. Zobákběháky mají masovou barvu.

Slepice váží cca 2,5–3 kilogramy, kohout váží cca 3–4 kilogramy. Zakrslá varianta vyšlechtěná ve Velké Británii a Německu: slepice váží cca 800 gramů, kohout jeden kilogram. Vejce velkého plemene váží cca 55 gramů. Vejce zakrslé sasexky má žluťejší barvu a váží cca 35 gramů.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • TULÁČEK, František, a kol. Vzorník plemen drůbeže. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1986. 336 s. S. 223–224. (česky) 
  • Grandin, Anette. Hönsraser, 2002. ISBN 91-534-2220-1 (švédsky)
  • Wikimedia Commons har media som rör Sussex (hönsras).
  1. TULÁČEK, František, a kol. Vzorník plemen drůbeže. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1986. 336 s. S. 223-224. (česky) 
  2. Sussex. Rare Breeds Survival Trust [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. (anglicky)