Santiago (Kapverdy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Santiago
Santiagu
Bela-vista-net-Santiago-map.jpg
Locator map of Santiago, Cape Verde.png
Lokalizace Atlantský oceán
Stát KapverdyKapverdy Kapverdy
Topografie
Rozloha 991 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka 75 km
Šířka 35 km
Nejvyšší vrchol Pico da Antónia  (1394 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel 266 161 (2005)
Hustota zalidnění 268,6 obyv./km²
Největší sídlo Praia
Používané jazyky portugalština, kapverdská kreolština
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Santiago (portugalsky Svatý Jakub), v kapverdské kreolštině Santiagu, je největší ostrov Kapverd a také nejdůležitější zemědělské centrum. Je domovem pro polovinu celé populace této ostrovní země. V době Darwinovy plavby byl nazývaný St. Jago.

Santiago je umístěno mezi ostrovy Maio (40 km východně) a Fogo (50 km západně) a je jedním z ostrovů Sotavento. Jako první z ostrovů bylo osídleno, když tu roku 1462 bylo založeno město Cidade Velha, tehdy zvané Riberia Grande. Na Santiagu se nachází i kapverdské hlavní město Praia a jedno ze čtyř ostrovních mezinárodních letišť, Praia International Airport (IATA kód letiště: RAI), které leží 3 km od Praiy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Okolo roku 1460 byl ostrov objeven Antóniem da Nolim, který vybudoval pevnost v Cidade Velha, jež byla známa jako Ribeira Grande. Transkontinentální otroctví udělalo z Cidade Velha druhé nejbohatší město v portugalské říši. Portugalsko bylo neschopné ochraňovat své kolonie, neboť Angličané, Nizozemci, Francouzi a Španělé získali přes otroky obchod a ostrov byl později napaden piráty. Roku 1712 už Cidade Velha nemohlo sloužit jako hlavní město, jelikož na něj útočili piráti, proto muselo být správní centrum Kapverd přemístěno na plošinu Praia. Populace ostrova byla znevýhodněna portugalským koloniálním systémem a tak podporovala Amílcara Cabrala, Africkou stranu pro nezávislost Guiney a Kapverd a nezávislost v roce 1975. Santiago několikrát hostilo konference kreolské kultury.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Vnitrozemí ostrova

Santiago je s rozlohou 991 km2 největší ostrov Kapverd. Povrch ostrova je hornatý, ačkoliv na jihovýchodě mírně plošší. Vlhčí klima ve vnitrozemí a na východním pobřeží kontrastuje se suchem na jižním a jihovýchodním pobřeží. Na jihovýchodu Santiaga leží Praia, největší město ostrova i země a také kapverdské hlavní město. Další důležitá města na ostrově jsou Cidade Velha, Assomada a Tarrafal.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Hlavními průmyslovými odvětvími jsou zemědělství, turistika, rybaření a nejnižší výroba. Hlavní zemědělské produkty jsou kukuřice, cukrová třtina, káva a mango. Od dob osamostatnění Kapverd se jejich infrastruktura zlepšila.

Slavné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Santiago, Cape Verde na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]