Sanmarinská lira

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
mince

Sanmarinská lira byla národní měnovou jednotkou San Marina. Sanmarinská lira se dělila na 100 centesimi. Byla zavedena v roce 1864 a platila do 31. prosince 2001. Bankovky vydávala Cassa di Risparno della Repubblica di San Marino (Spořitelna Sanmarinské republiky). Měna byla v oběhu pouze v podobě mincí (bankovky byly vydány pouze jako nouzovky v hodnotách 150 a 200 lir). ISO 4217 kód měny byl SML. 1. ledna 2002 byla sanmarinská lira nahrazena eurem.

Status měny[editovat | editovat zdroj]

San Marino bylo, podobně jako Vatikán, pevně svázáno svojí měnou s Itálií (všechny tři měny souběžně obíhaly po celém Apeninském poloostrově). Hlavní oběžnou měnou byla italská lira a mince sanmarinské liry byly spíše určeny jako sběratelský artikl. San Marino je známé vývozem svých sběratelských výrobků, jako jsou mince, bankovky, poštovní známky

Oběžné mince[editovat | editovat zdroj]

Přestože se sanmarinská lira dělila na 100 centesimi, po druhé světové válce již nebyly mince s hodnotou centesimi v oběhu z důvodu neekonomičnosti jejich výroby. Nejnižší hodnotou sanmarinských mincí byla 1 lira. Mince byly raženy v hodnotách 1, 2,5, 10, 20, 50, 100, 200 (zavedena 1978) a 500 lir (nominál 1000 lir jen jako pamětní mince). Mince byly v oběhu, ale byly často ze země vyváženy jako suvenýr (podobně jako vatikánská lira a monacký frank).

Pamětní mince[editovat | editovat zdroj]

Pamětní mince byly vydávány v různých sériích a byly věnovány různým výročím. Pro ekonomiku San Marina byly a jsou pamětní mince výnosnější, než byly mince oběžné. Z toho důvodu jsou dodnes vydávány pamětní mince v dárkovém balení a jsou určeny jako sběratelský artikl. Jsou raženy ze stříbra i zlata. Jako první byla vydána mince s hodnotou 500 lir v roce 1975.

Bankovky[editovat | editovat zdroj]

Sanmarinská lira neměla v normální situaci oběžné bankovky. Bankovky byly vydány pouze v roce 1976 v době nedostatku oběžných mincí. Byly vydány dvě nouzovky v hodnotách 150 a 200 lir. Tyto nouzovky jsou sběrateli často vyhledávány a jsou poměrně vzácné.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]