Salvatore Giuliano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Salvatore Giuliano
GİULİANO.jpg
Narození 16. listopadu 1922
Montelepre
Úmrtí 5. července 1950 (ve věku 27 let)
Castelvetrano
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Salvatore Giuliano zvaný Turiddu (16. listopadu 1922 Montelepre5. července 1950 Castelvetrano) byl italský bandita a bojovník za nezávislost Sicílie.

Pocházel z chudé rolnické rodiny, živil se příležitostnými pracemi a prodejem olivového oleje. V období nedostatku potravin po invazi na Sicílii začal být aktivní na černém trhu. Dne 2. září 1943 se dostal do konfliktu s hlídkou karabiníků, při kterém jednoho policistu zastřelil, poté uprchl do hor a stal se psancem. Vytvořil bandu lupičů, která operovala na Sicílii v době poválečného chaosu, pomáhal mu sicilský zvyk omerty a sympatie vesničanů, kteří v něm viděli nového Robina Hooda. Giuliano navázal kontakty s Hnutím za nezávislost Sicílie a v roce 1945 se stal poručíkem jeho ozbrojených složek. Hledal politickou podporu u Američanů a profiloval se jako antikomunista, jeho muži zaútočili 1. května 1947 na prvomájovou demonstraci v průsmyku Portella della Ginestra nedaleko Palerma, střelba si vyžádala jedenáct životů. Po této akci ztratil velkou část sympatizantů, v roce 1949 byl vytvořen speciální útvar C.F.R.B., jehož velitel Ugo Luca dostal za úkol likvidací sicilských banditů. Giuliano se pokoušel využít svých kontaktů na mafii, aby se dostal do exilu, ale 5. července 1950 padl v obci Castelvetrano do léčky a byl zastřelen; podle obecně přijímané verze ho vydal policii jeho pobočník Aspanu Pisciotta.

V roce 1961 o něm natočil Francesco Rosi životopisný film Salvatore Giuliano, je také postavou knihy Maria Puza Sicilián.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]