Saboteur (počítačová hra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Saboteur (hra))
Jump to navigation Jump to search
Saboteur
VydavatelDurell Software (e)
PlatformySinclair ZX Spectrum
Amstrad CPC
Commodore 64 (e)
Datum vydání1985 (e)
Žánrakční adventura (e)
Módyhra jednoho hráče (e)
Médiaaudiokazeta (e)
Ovládánípočítačová klávesnice (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Saboteur! je počítačová hra, kterou vydala v roce 1985 pro několik typů 8bitových počítačů softwarová společnost Durell Software. Naprogramoval ji Clive Townsend.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní hrdina - sabotér - se snaží dostat do skladu, aby zde našel floppy disk se jmény šéfů podsvětí.

Zpracování[editovat | editovat zdroj]

Hráč musí najít cestu komplexem místností, který je tvořen skladištěm, temnými podzemními tunely a tajným řídicím střediskem, najít disk a uprchout ven. Na střeše areálu ho čeká připravený vrtulník. K dispozici má hráč ukazatel energie, který klesá, když spadne z velké výšky, skloní se pod vodní hladinu nebo je napaden. Pokud energie klesne na nulu nebo uběhne předem stanovený čas, hra končí. Energii lze doplnit odpočíváním na klidném místě.

Sabotér se může sehnout, šplhat po žebřících, běhat a útočit na nepřátele úderem nebo kopáním. Hru začíná s jedním šurikenem a cestou může jako zbraň využívat také další věci (jako cihly nebo kousky trubek), které najde na hromadách odpadu ve skladišti. Ve skladišti je nainstalováno mnoho bezpečnostních systémů, kterým se hráč musí vyhnout nebo je obelstít. Počítají se mezi ně i hlídači, kteří používají pěstní souboj, popř. samopal, a kteří klidně čekají a jsou připraveni hráče pronásledovat a napadnout, pokud ho vidí nebo pokud dělá příliš mnoho hluku. Strážci mají k dispozici hlídací psy a automatické střílny ve zdech.

Než hra Saboteur! začne, je nutné zvolit obtížnost. Voleb je devět a předurčují, kolik strážců bude areál hlídat, kolik času bude mít sabotér na dokončení svého úkolu a jak těžká bude cesta k disku a následně k vrtulníku (tzn. kolik bezpečnostních dveří bude zamčených a bude potřeba je odemknout).

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

O hře Saboteur! se říká, že je založena na nápadech a rutinách, které měl Clive Townsend připraveny pro Death Pit, hru, jejíž vývoj byl ukončen v souvislosti se Saboteurem. Prototyp Death Pitu byl nakonec oživen a je k dispozici na serveru World of Spectrum.

Pokračování[editovat | editovat zdroj]

Hru následoval v roce 1987 Saboteur 2.

Objevilo se několik pokusů naprogramovat třetí díl (pod názvem "Saboteur 3", "Saboteur III", "Sabot3ur" a "Saboteur 3D"), ale nikdy nebyly dokončeny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Saboteur (video game) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]