Přeskočit na obsah

Saarlouis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Saarlouis
Střed města s Německou bránou
Střed města s Německou bránou
Saarlouis – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška181 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměSársko
Zemský okresokres Saarlouis
Saarlouis
Saarlouis
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel34 319[1]
Správa
StarostaRoland Henz (SPD)
Vznik1680
Oficiální webwww.saarlouis.de
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Saarlouis (francouzsky Sarrelouis) je město v německé spolkové zemi Sársko. Bylo založeno v roce 1680 jako vojenská pevnost na obranu území, která Francii přiřkl Nijmegenský mír, a pojmenováno podle řeky Sáry a krále Ludvíka XIV. (toho symbolizují také slunce a lilie v městském znaku). Plány města navrhl Sébastien Le Prestre de Vauban. Od roku 1815 bylo město součástí Pruska. V letech 1936 až 1945 neslo oficiální název Saarlautern.

K městu patří také následující předměstí: Beaumarais, Fraulautern, Lisdorf, Neuforweiler, Picard, Roden, Steinrausch. V Rodenu je významný říční přístav. Nejdůležitějším průmyslem ve městě je výroba automobilů Ford Focus. Ve městě sídlí Luftlandebrigade 26 Saarland, která čítá přes tři tisíce vojáků.[2] Významnými památkami jsou barokní budova komandatury, katolický kostel svatého Ludvíka a moderní budova radnice z roku 1954.

V roce 1986 navázal Saarlouis družební vztahy s Eisenhüttenstadtem. Bylo to historicky první partnerství mezi západoněmeckým a východoněmeckým městem.[3]

Místními rodáky jsou maršál Michel Ney a politik Oskar Lafontaine.

Reference